اولتیماتوم وزارت صنعت برای اخذ نمایندگی رسمی

۰ 80

به گزارش خبرنگار سایت خودرو ، پس از حضور نمایندگی های رنگ و وارنگ خودرویی در بازر خودروی کشور، دولت تصمیم گرفت تا به این اتفاق که برای مردم مشکلاتی از قبیل مشخص نبودن اصالت خودرو و خدمات، نبود ضمانت اجرایی در مورد گارانتی ها و تفاوت های قیمتی را ایجاد کرده بود، پایان دهد.

در اولین تصمیم اعلام شد که تنها افرادی می توانند در کشور به عنوان نماینده خودرو حضور یابند که قرارداد رسمی از شرکت مادر داشته و در آن قرار داد به روشنی ذکر شده باشد که فلان شرکت نماینده رسمی ما در ایران است.

این اتفاق بسیار میمون و مبارک بود و البته شد همانند همان مثل ایرانی که « چوب را که برداری…. ». بسیاری از شرکت های مدعی داشتن نمایندگی رسمی فلان برند معتبر در ایران، به تکاپو افتادند تا مشکل را حل کنند. برخی به صورت قانونی به دنبال گرفتن نمایندگی از شرکت مادر افتاده و برخی هم به دنبال حاشیه ها رفتند.

جالب اینکه بسیاری از شرکت هایی که تا به امروز ادعا می کردند نماینده رسمی برندهای فرانسوی، آلمانی، کره ای و ژاپنی هستند، وقتی به چالش کشیده شدند، در سکوتی عجیب فرو رفته و به قول برخی از صحنه محو شدند.

در این سال ها سوالی که ذهن مردم را درگیر کرده بود این بود که چرا نام شرکتی که خود را نماینده برند آلمانی یا فرانسوی و … می داند، در سایت معرفی نمایندگی های شرکت های مادر نیست! این همان سوالی است که ذهن مسوولان را نیز درگیر کرد اما جوابی برایش یافت نشد و البته نخواهد شد.

متاسفانه بسیاری از این شرکت ها تنها با یک نمایندگی دیگر شرکت اصلی در کشور ثالث قرار داد بسته و تنها نماینده نماینده هستند و نه چیز دیگر!

۱۶ آبان ماه امسال رییس مرکز اصناف و بازرگانان ایران (از زیر مجموعه‌های وزارت صنعت، معدن و تجارت) در نامه‌ای به دفتر مقررات صادرات و واردات سازمان توسعه تجارت؛ نام شرکت‌هایی که با واسطه اقدام به اخذ نمایندگی واردات محصولات گروه خودرویی کرده‌اند را اعلام و ابلاغ کرد که از ۱۸ آذر ماه گواهی فعالیت صادره برای این شرکت‌ها ابطال خواهد شد.

طبق این لیست شرکت‌های توان خودرو جی (واردکننده محصولات OPEL)، فامیلی موتور (HONDA)، ایده برنا گروه موتور (SKODA)، پرشیا خودرو (BMW)، کیهان موتور آرین (SEAT و HONDA)، داتیس فرا دیزل آریا (DAF)، ره‌آوران جاده تجارت گامبرون (KOMATSU)، شرکت تولیدی و صنعتی جهان‌رو (TAZZARI)، یکتاز سیکلت کویر (KTM)، آریان یسان ماهان (HBM NOBAS)، فن‌آوری پاسارگاد منطقه آزاد انزلی (AUDI) و سهام پژوهان مهر (CHEVROLET) مجوز نمایندگی خود را از شرکت‌های واسطه اخذ کرده‌اند.

در بخشی از این ابلاغیه با اعلام نام شرکت‌های نامبرده در بالا آمده است: ” به استناد ماده ۱۵ دستورالعمل صدور گواهی فعالیت نمایندگان، توزیع کنندگان، شعب و دفاتر شرکت‌های خارجی عرضه‌کننده کالاهای سرمایه‌ای در ایران مصوب ۱۸/۰۶/۱۳۹۵، شرکت‌های مذکور (شرکت‌های نامبرده در بالا) صرفا تا تاریخ ۱۸/۰۹/۱۳۹۵ فرصت دارند تا نسبت به انعقاد قرارداد با شرکت اصلی خارجی (مالک برند) یا شرکتی که اختیار اعطای نمایندگی یا تعیین توزیع‌کننده به آن تفویض شده باشد اقدام کنند، در غیر این صورت گواهی (فعالیت) آنان از اعتبار ساقط می‌گردد”.

امیرحسین قناتی مدیرکل صنایع خودرو و نیرو محرکه وزارت صنعت، معدن و تجارت در گفت وگو با خبرنگار «پرشین خودرو»، در مورد عاقبت نمایندگی های بدون مجوز و غیر قانونی گفت: طبق آیین نامه با این نمایندگی ها برخورد خواهد شد و بر اساس لیستی که سازمان توسعه تجارت اعلام خواهد کرد و پس از تایید مرکز اصناف و بازرگانان؛ وزارت صنعت نماینده برندهای خودرویی را مجاز خواهد دانست و اگر شرکت، برند و مدعیان نماینده بودن در این لیست نباشند، جمع خواهند شد و دیگر اجازه فعالیت نخواهند داشت.

در همین زمینه یدالله صادقی رییس مرکز اصناف و بازرگانان ایران در مورد اقدامات اخیر برای دریافت مجوز شرکت ها از برند مادر گفت: در این زمینه مقرر شد با شرکت‌های خارجی صاحب برند مکاتبه‌ و مشخص شود که آیا شرکت‌های واردکننده داخلی که به صورت غیر مستقیم نمایندگی خود را اخذ کرده‌اند، اقدامات لازم برای کسب نمایندگی مستقیم از شرکت صاحب برند را انجام داده‌اند و علاوه بر آن آیا شرکت‌ صاحب برند خارجی تمایلی به اعطای نمایندگی مستقیم به شرکت‌های یاد شده را دارد یا خیر.

وی با بیان اینکه بنابراین فعلا تا زمان مشخص شدن نتیجه این مکاتبات، شرکت‌های نمایندگی غیر مستقیم می‌توانند به فعالیت خود ادامه دهند، خاطرنشان کرد: نمایندگی رسمی خودروساز خارجی در ایران به شرکتی گفته می‌شود که قرارداد خود را با شرکت خودروساز صاحب برند، یا دفاتر منطقه‌ای آن و یا شرکتی که دارای اختیار از شرکت اصلی برای واگذاری نمایندگی باشد، منعقد کرده باشد که در حال حاضر برخی از شرکت‌های فعال در واردات این محصولات فاقد این شرایط هستند و اگر موفق به اخذ نمایندگی مستقیم به عنوان نماینده رسمی نشوند، مجوز فعالیت آنها باطل خواهد شد.

نظرات

ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای ستاره دار الزامی هستند *

دسته‌ها

درباره ما

در وب سایت خودرو کاربران میتوانند تمای اطلاعات خودروهای ایرانی و خارجی را دریافت کنند اعم از: قیمت خودرو مقالات مرتبط با خودروها، لیست خودروها، مشخصات فنی خودروها، جدیدترین اخبار خودرو و مقالات مرتبط با خودروها