نصف روغن موتورها در بازار تقلبی است!

۰ 25

خواندن این مطلب برای افرادی که دارنده خودرو هستند به اعتقاد فعالان این صنف ضروری است، زیرا صاحبان خودرو باید بدانند برای تعویض روغن به سراغ هر تعمیرگاه نروند.

به گزارش سایت خودرو به نقل از روزنامه ایران، روغن موتور و ترمزی که در بازار عرضه می شود بخش اعظم آن از روغن سوخته خودروها است.
روغن هایی که باید کنار گذاشته شود از سوی دلالان خریداری می شود و با تغییر و افزودن مواد مختلف به آن در بسته بندی های جذاب و با برندهای بنام مجدداً در چرخه فروش قرار می گیرد.
عباس سماواتی رئیس اتحاد یه صنف فروشند گان لاستیک، روغن ترمز و فیلتر در پاسخ به اینکه آیا اتحادیه تاکنون با عرضه روغن غیر استاندارد برخوردی کرده است؟ گفت: بارها فهرست متخلفان به سازمان های حمایت و استاندارد اعلام شده است.در این خصوص یا کاری از سوی مسئولان این بخش انجام نشده یا جریمه ها به حدی ناچیز بوده که سیاست بازدارندگی نداشته است.لذا اعلام اسامی آنها تنها باعث هدر رفتن وقت ما و ایجاد کدورت است. وی ادامه داد: روغن باید در مبدأ (محل تولید) مورد بررسی قرار گیرد نه آنکه مسئولان بخواهند واحد صنفی را بررسی و جریمه کنند.
خیلی از واحد ها نمی دانند روغنی خریداری شده تقلبی است و از سویی سازمان های نظارتی نمی توانند تمام واحدهای صنفی را بررسی کنند، لذا همواره مردم با روغن های تقلبی روبه رو می شوند.
تاکنون ۱۰ نشان به نام را به سازمان های نظارتی معرفی کردیم که از روغن سوخته استفاده می کنند، اما هیچ پیگیری صورت نگرفته است.
سماواتی درباره این موضوع که روغن های سوخته چگونه خریداری می شود؟ اظهار کرد: روغن های سوخته از واحد های صنفی به قیمت هر بشکه ۲۳۰ هزار تومان جمع آوری می شود که منبع تامین آن تعویض روغن خودروها است.
وی در باره مشکل روغن های تولید شده تحت لیسانس هم گفت: ۵۰ درصد روغن موجود در بازار تقلبی است.اگر روغنی تحت لیسانس تولید شود باید برگ سبز داشته باشد، اما هیچ کدام تحت لیسانس نیستند.
تولیدکنندگان با خرید روغن سوخته و تغییر شکل ظاهری آن به صورت غیراستاندارد و با بسته بندی های شکیل و علامت استاندارد محصولات خود را با قیمت های بالا می فروشند و واحد های صنفی هم امکان شناسایی آن را ندارند.
این روغن ها گیربکس، دیفرانسیل و ترمز خودرو را درگیر می کند و به مرور زمان خودرو با آسیب جدی روبه رو می شود.
این مسئول صنفی درباره محل تولید این روغن ها گفت:
روغن های غیراستاندارد در کرج، اشتهارد و گرمسار تولید می شود و سازمان های نظارتی می گویند مراکز تولید در زمره حوزه استحفاظی ما نیست.
سماواتی برای اینکه مردم چگونه روغن غیر استاندارد تشخیص دهند؟ می گوید: این اتفاق ممکن نخواهد بود، زیرا واحد های صنفی هم متوجه نمی شوند اما اگر سازمان های نظارتی مراکز تولید را کنترل کنند بازار پاک خواهد شد.

برچسب ها:

نظرات

ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای ستاره دار الزامی هستند *

دسته‌ها

درباره ما

در وب سایت خودرو کاربران میتوانند تمای اطلاعات خودروهای ایرانی و خارجی را دریافت کنند اعم از: قیمت خودرو مقالات مرتبط با خودروها، لیست خودروها، مشخصات فنی خودروها، جدیدترین اخبار خودرو و مقالات مرتبط با خودروها