منیفولد در خودرو چیست؟

۱۲ 21867

چند‌راهی یا منیفولد (Manifold که به اشتباه منیوفیلد تلفظ می‌شود) قطعه‌ای د‌ر پیشرانه وسیله‌های نقلیه موتوری است که به دو نوع منیفولد ورود‌ی (Inlet) و خروجی (Outlet) و یا منیفولد هوا و د‌ود دسته‌بند‌ی می‌شود. وظیفه منیفولد د‌ود هد‌ایت و خارج‌کردن د‌ود د‌اغ حاصل از احتراق سوخت د‌ر پیشرانه به بیرون است د‌رحالی که وظیفه منیفولد هوا هد‌ایت مخلوط هوا و سوخت به د‌اخل محفظه احتراق است. هرچند وظایف بیان شد‌ه بسیار ساده است اما د‌ر عین ساد‌گی ظرافت و حساسیت بسیاری د‌ر انجام این وظایف وجود د‌ارد.

به گزارش سایت خودرو، منیفولد هوا در دوران پیشرفت پیشرانه‌های احتراق داخلی در مقایسه با منیفولد دود دستخوش تغییرات بسیار بیشتری شدند. در پیشرانه‌های قدیمی که به سیستم سوخت‌رسانی کاربراتور مجهز هستند، این منیفولد معمولا از جنس چدن و یا آلیاژ آلومینیوم و با توجه به نوع پیشرانه، اندازه و تعداد کاربراتورها دارای طراحی‌های متفاوت هستند.

طراحی‌های متفاوت منیفولد آن را قادر می‌سازد وابسته به نوع پیشرانه،‌کاربراتور‌های سایز مختلف همچنین تعداد متفاوت آنها را روی خود جای دهد. در پیشرانه‌های انژکتوری اما طراحی منیفولد اندکی متفاوت است. به این صورت که سیستم سوخت‌رسانی بر منیفولد سوار نشده و منیفولد طراحی یکپارچه دارد که در ابتدای ورودی آن پولکی گاز و استپر موتور قرار گرفته است.
محل اتصال کاربراتور با منیفولد و منیفولد با سرسیلندرها در پیشرانه‌های کاربراتوری و محل اتصال منیفولد با سرسیلندر در پیشرانه‌های انژکتوری با واشرهای آب‌بندی کاملا پوشیده می‌شود تا هیچ هوایی به داخل درز نکند. درصورت آسیب‌دیدگی ‌یا استهلاک این واشرها هوا می‌تواند از محل آسیب‌دیده به داخل پیشرانه نفوذ کند.

از آنجایی که وظیفه تنظیم درصد ترکیب سوخت و هوای ورودی برعهده مجموعه سیستم سوخت‌رسانی انژکتور و یا کاربراتور است، ورود هرگونه هوای اضافی خارج از کنترل سیستم سوخت‌رسانی موجب برهم خوردن ترکیب دقیق سوخت و هوا و درنتیجه آن عملکرد بد پیشرانه و افت توان آن خواهد شد. هرچند وقوع این اتفاق بسیار نادر است اما نادر بودن آن موجب گمراهی مالک یا مکانیک خودرو می‌شود چراکه برهم خوردن تنظیم کاربراتور اولین و خرابی واشر منیفولد آخرین‌ چیزی است که به آن مشکوک می‌شوند.

منیفولد خروجی (دود)
منیفولد دود نیز همانند منیفولد هوا غالبا از جنس چدن ریختگی است مگر در آن دسته از خودروهای اسپرت که از گونه‌های کرومی یا سرامیکی استفاده می‌کنند. منیفولد دود نیز با یک واشر آب‌بندی به سرسیلند و با یک واشر منعطف سربی به ابتدای لوله اگزوز متصل می‌شود. از آنجایی که پیشرانه‌ روی دسته موتورها نصب شده و در دست‌اندازها جا‌به‌جا می‌شود، واشر منعطف سربی اتصال همیشگی بین منیفولد و لوله اگزوز را بدون بروز نشتی دود حفظ می‌کند.

ایراد‌های مربوط به منیفولد دود نیز معمولا به خرابی واشرهای آب‌بندی مخصوصا واشر منعطف سربی مربوط می‌شود. در صورت بروز نشتی اندک در واشر آب‌بندی محل اتصال منیفولد با سرسیلندر یافتن محل آن کار ساده‌ای نخواهد بود. اما بیشترین آمار خرابی مربوط به واشر منعطف سربی است چرا که در مدت زمان طولانی در معرض دود بسیار داغ حاصل از احتراق و جا‌به‌جایی‌های مداوم پیشرانه قرار دارد.

خراب شدن این واشر با افزایش کاملا محسوس صدای پیشرانه و دوده‌زدن محل اتصال همراه است. در صورت عدم تعویض این واشر آسیب‌دیده، شدت آسیب‌دیدگی تا به آنجایی پیش خواهد رفت که صدای پیشرانه درست همانند آن خواهد بود که گویی هیچ صداخفه‌کنی بر آن نصب نشده است. همچنین حرارت زیر محفظه کاپوت در رانندگی با سرعت بالا یا در سربالایی‌ها به قدری افزایش خواهد یافت که ممکن است باعث آتش گرفتن نمد صداگیر، تغییر رنگ کاپوت و یا سوختگی سیم‌کشی‌ها و ادوات داخل کاپوت شود که عواقب آن بسیار خطرناک و هزینه‌بردار است.

هرچند احتمال آسیب‌دیدگی شدیدتر منیفولد خروجی مانند ترک ‌یا شکستگی کمتر است اما در واردآمدن ضربه شدید به لوله اگزوز از عقب خودرو در تصادفات و یا ریختن آب سرد بر منیفولد داغ نیز ممکن است. در این صورت تعویض کامل منیفولد تنها راه‌حل است و باید به سرعت انجام شود چراکه خود منیفولد به کاپوت بسیار نزدیک است و می‌تواند به سرعت باعث سوختگی نمد و یا رنگ کاپوت شود.

 

عصرخودرو

برچسب ها: ,

۱۲ نظرات

 1. ابی ۲۶شهریور۱۳۹۶ at ۲۰:۳۰
  0

  سلام دوست عزیز
  چند وقته سوزوکی ویتارا ۲۴۰۰
  گاز نمیخوره بردم دیاگ گفتند منیفوله از تعمیرگاه خوبه وقتی خاموش می‌کنی دوباره که روشن میشه باز چراغ چکش روشن میشه گاز نمیخوره

  ممنون اگه راهنمایی کنید

 2. میثم ۱۹خرداد۱۳۹۶ at ۱۹:۰۱
  0

  با سلام.ببخشی بنده یک پژو پارسtu5دارم که الان در حدود دو ماه چند تا سنسور اکسیژن (سنسور بالایی) تعویض کردم..دلیلش رو نتوانستم متوجه بشم.احساس میکنم منیفولد خروجی گاز موتر بیش از حد مجاز داغ میشه..بطوری که وقتی به سیم های رابط سنسور اکسیژن دست میزنم بیش از حد داغ هستن…
  بنظر شما مشکل از اگزوز یا منی فولد هست؟
  لطفا راهنمایی کنید
  امکان داره منی فولد گرفتگی داشته باشه..

 3. منصور نجمی ۵خرداد۱۳۹۶ at ۰۹:۲۰
  2

  تشکر مفید بود

 4. صادق ۱۳فروردین۱۳۹۶ at ۱۶:۱۲
  5

  سلام علیکم،ماشینم پژو slx هست روی منیفولدش ترک داشت آن را جوش چدن دادم هنوز هوا میدهد آیا مشکلی دارد

 5. مجید ۸اسفند۱۳۹۵ at ۲۲:۴۴
  0

  سلام من ۴۰۵ مدل ۸۳ دارم دود ماشین بوی بدی میده لطفا راهنمایی کنید

 6. ندا ۱۴آذر۱۳۹۵ at ۱۰:۱۰
  -10

  سلام از واشر منیفولد تویوتا کارینا بنده روغن بیرون مییاد و موتور بد کار میکنه و شتاب و قدرتش کم شده واز تو اگزوز صدا مییاد دلیلش چیه خواهشا هرکی بلده راهنمایی کنه

  • آرین ۱۴دی۱۳۹۵ at ۰۰:۰۳
   -2

   یه واشر دیگه را بخرین بعد چسب زدن سر جاش محکم کنین

 7. علی ۱۱آبان۱۳۹۵ at ۱۴:۵۸
  2

  سلام خدمت شما .من یه پرایدمدل ۸۰دارم که بوی رودمیادداخل کابین وازیت میشم مخصوصا وقتی شیشه پایین باشه دودشم مثل خوام سوزیه پیش۵تاکاربرات ساز بردم درست نشده امکانش هست راهنماییم کنین چکار کنم ممنون میشم دعاتون میکنم

 8. سیاوش محمدی ۲۰مهر۱۳۹۵ at ۱۸:۳۹
  0

  سلام من یک خودرو ۲۰۶ اتومات دارم بعد روی صفحه جلو خودرو پیغام antipollution fultمیده علت چیست باتشکر

 9. mohammadreza ۲۷اردیبهشت۱۳۹۵ at ۰۱:۴۲
  2

  سلام به جای منیفولد میشه.از هدرز استفاده کرد در خودروهای صفر.و اینکه تاثیر در صدا داره..اگه هدرز استفاده بشه صدای اگزوز و موتر بیشتر میشه یا کمتر

 10. کاظم دهلران ۱۵اردیبهشت۱۳۹۵ at ۱۳:۵۲
  1

  واقعا عالی بود

 11. حسین ۱مهر۱۳۹۴ at ۰۵:۰۹
  -1

  ممنون، مفید بود

نظرات

ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای ستاره دار الزامی هستند *

دسته‌ها

درباره ما

در وب سایت خودرو کاربران میتوانند تمای اطلاعات خودروهای ایرانی و خارجی را دریافت کنند اعم از: قیمت خودرو مقالات مرتبط با خودروها، لیست خودروها، مشخصات فنی خودروها، جدیدترین اخبار خودرو و مقالات مرتبط با خودروها