فرمان ضدخواب خودرو ساخته شد

۰ 23

یک مخترع ایرانی موفق به ساخت سیستمی شد که با نصب آن بر روی خودرو از خواب آلودگی راننده جلوگیری می کند.

به گزارش سایت خودرو به نقل از مهر، امیرعلائی فرد مخترع “فرمان ضدخواب خودرو” در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: مهمترین دلایل تصادفات در جاده ها، سرعت زیاد، سبقت و انحراف به چپ، خستگی و خواب آلودگی رانندگان است.

وی افزود: واژگونی خودروها، نتیجه بی توجهی رانندگان به جلو که آن هم ناشی از خواب آلودگی یا مکالمه با تلفن همراه و گفتگو با سایر سرنشینان است،اتفاق می افتد.

علائی فرد با بیان اینکه تلفات جاده ای ایران معادل سقوط سالانه ۶۰ هواپیماست، در ادامه توضیح داد: کشور ما با ۷۵ میلیون نفر جمعیت حدود ۱٫۱ درصد از جمعیت کل کره زمین را دارد که طبق آمارهای جهانی سالانه ۱٫۴۵ درصد از سوانح رانندگی و تلفات جاده‌ای در ایران رخ می‌دهد.

وی با اشاره به اینکه سالانه میلیاردها تومان در اثر سوانح رانندگی ناشی از خستگی و خواب آلودگی رانندگان به اقتصاد کشور خسارت وارد می شود، اذعان داشت:از این رو به فکر ساخت دستگاهی افتادم که با نصب آن بر روی فرمان خودرو، می توان بسیاری از این تلفات جاده ای را کاهش داد.

وی در خصوص فرمان ضد خواب گفت: با نصب این سیستم برروی خودروهای عمومی و شخصی، می توان از مرگ افراد در جاده جلوگیری کرد. در این سیستم با اسکن صورت راننده، خواب آلودگی وی زیر نظر قرار می گیرد.

علائی فرد که در ایده بازار دانشگاه امیرکبیر شرکت کرده بود در ادامه عنوان کرد: سیستم نصب شده بر روی فرمان خودرو با شوک وارد ساختن به دستهای راننده از طریق ویبره ، در صورت خواب آلودگی، وی را از خواب بیدار و نسبت به رانندگی هوشیارش می کند.

وی افزود: روی سیستم ضد خواب فرمان خودرو، یک تایمر قابل تنظیم نصب شده که می تواند هرچند دقیقه یکبار به مدت چند ثانیه هشدار بدهد تا راننده به خواب فرو نرود و به تصادفات منجر نشود.

علائی فرد با بیان اینکه این سیستم می تواند در صورت خواب آلودگی فعال شود، اظهار داشت: هزینه نصب این سیستم بر روی فرمان خودرو پایین است.

ویگفت: این سیستم می تواند به هنگام سرعت غیر مجاز، بالا بودن ترمزدستی، باز بودن درب ها نیز سایر هشدارها را از طریق ویبره بدون آلودگی صوتی برای سرنشینان راننده را آگاه کندکه این هشدارهای ویبره ای می تواند برای برخی معلولین نیز مناسب باشد.

مبتکر این طرح یادآورشد: سیستم ضد خواب می تواند بر روی خودروهای سنگین از جمله کامیون ها و اتوبوس ها نصب شود تا در صورت خواب آلودگی راننده، جان سرنشینان و خود راننده حفظ شود.

وی از دیگر مزیت های فرمان ضد خواب خودرو  را عدم ایجاد پدیده یکنواختی در مغز راننده هنگام عملیات هوشیارسازی دانست و گفت: این هوشیار سازی به واسطه  ایجاد ویبره “های ریتمیک” در دستهای راننده، عدم ایجاد آلودگی صوتی در خودروهای عمومی به واسطه ایجاد ویبره در غربیلک فرمان خودرو ایجاد می شود و عملکرد موثریدر هوشیارسازی رانندگان ناشنوا یا کم شنوا دارد.

برچسب ها: ,

نظرات

ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای ستاره دار الزامی هستند *

دسته‌ها

درباره ما

در وب سایت خودرو کاربران میتوانند تمای اطلاعات خودروهای ایرانی و خارجی را دریافت کنند اعم از: قیمت خودرو مقالات مرتبط با خودروها، لیست خودروها، مشخصات فنی خودروها، جدیدترین اخبار خودرو و مقالات مرتبط با خودروها