روند کاهشی قیمت خودرو

۰ 21

در حالی که ماه‌های گذشته جنجالی بر سر افزایش مداوم قیمت خودرو برپا شده بود، اما با آرامش یافتن بازار و افزایش تولید و عرضه خودرو توسط خودروسازان، قیمت خودرو روند کاهشی خود را آغاز کرده و قیمت‌ها نسبت به دو هفته قبل کاهش یافته است.

قیمت خودرو در هفته پایانی تابستان که اوج مسافرت ها و رشد تقاضا برای خرید خودروست، کاهشی را تجربه کرد که هیچ کسی توقع آن را نداشت.

این در حالی است که مدت زمان زیادی از اعلام کاهش قیمت ها توسط خودروسازان در تفاهم با دولت نمی گذرد اما ظاهرا رشد تولید و عرضه خودرو کار خود را کرده و قیمت ها را کاهش داده است. این در حالی است که برخی خودروسازان نیز طرح های فروش فوری جدیدی را به مرحله اجرا گذاشته اند که این امر نیز در کاهش قیمت ها بی تاثیر نبوده است.

بر این اساس و به گفته فعالان بازار، کاهش قیمت خودرو از دو هفته پیش به این سو آغاز شده و اکنون نیز ادامه دارد. هر چند آنان می گویند روند بازار قابل پیش بینی نیست و با بروز عوامل خارج از بازار ممکن است در آینده شاهد رشد قیمت ها نیز باشیم. اما اگر روند به همین شکل پیش برود کاهش قیمت ها ادامه دار خواهد بود. این فعالان همچنین وضع قیمت ها در بازار را شکننده و غیرثابت توصیف کردند.

نگاهی به تغییر قیمت برخی انواع خودروهای پرمصرف قشر متوسط نشان می دهد قیمت ها به طور متوسط بین صد تا ۵۰۰ هزار تومان کاهش یافته است که البته در این میان استثناهایی هم وجود دارد که در چارچوب آن قیمت برخی خودروها کاهش بیشتری یافته است.

بر این اساس، نگاهی به قیمت خودروها در بازار نشان می دهد که خودروی پراید SE 131 که در اوایل شهریور ماه با قیمت ۲۰ میلیون تومان معامله می شد، اکنون با کاهش ۲۰۰ هزار تومانی به ۱۹ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان رسیده است.

همچنین پراید ۱۱۱ که با قیمت ۲۰ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان به دست متقاضیان می رسید اکنون با کاهش ۳۲۰ هزار تومانی به قیمت ۲۰ میلیون و ۵۸۰ هزار تومان به فروش می رسد. تیبا هم از کورس کاهش قیمت از هم نسلان خود عقب نماند و با ۱۵۰ هزار تومان کاهش به ۲۴ میلیون و ۳۵۰ هزار تومان رسید.

در بخش پژوهای کلاس سدان نیز این کاهش قیمت وجود داشت. پژو ۴۰۵ GLX با صد هزار تومان کاهش به قیمت ۳۰ میلیون تومان فروخته می شود.

همچنین پژو پارس سال که ابتدای آخرین ماه فصل تابستان با قیمت ۳۵ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان عرضه می شد اکنون با قیمت ۳۵ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان به دست مشتریان می رسد که خبر از کاهش ۲۰۰ هزار تومانی در خصوص این محصول را می دهد.

سمند SE هم که با قیمت ۲۸ میلیون و ۱۵۰ هزار تومان در بازار آزاد معامله می شد اکنون با قیمت ۲۷ میلیون و ۶۵۰ هزار تومان عرضه می شود که خبر کاهش ۵۰۰ هزار تومانی این خودروی ملی را می دهد.

در همین حال، بیشترین کاهش قیمتی که در بین خودروها اتفاق افتاده به ۲۰۶ صندوقدار ۸V مربوط می شود که با یک میلیون و ۴۰۰ هزار تومان کاهش بیشترین کاهش قیمت را به خود اختصاص داده است.

البته خودروی تندر ۹۰ هم با افزایش قیمتی ۱۵۰هزار تومانی اکنون به ۴۰ میلیون و ۵۰ هزار تومان رسیده است.

در بخش خودروهای چینی تولید داخل نیز کاهش قیمت وجود داشته است در این گروه، MVM 530 و MVM110 به ترتیب با یک میلیون و ۲۳۰ هزار تومان و ۶۶۰ هزار تومان به قیمت های ۴۲ میلیون و ۱۵۰ هزار تومان و ۲۱ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان رسیده است.

در همین حال غلامحسین قاسمیان، رئیس اتحادیه نمایشگاه داران خودرو در گفت وگو با خبرنگار ما دلیل این کاهش قیمت را افزایش تولید کارخانه ها اعلام کرد. وی گفت: اقتصاد ایران متاثر از عوامل متعدد برای افزایش یا کاهش قیمت خودرو است.

وی ادامه داد: اگر دولت همین نگاه نظارتی خود بر صنعت خودرو را حفظ کند، می تواند در بازار خودرو بیش از این تاثیر مثبت بگذارد و کاهش بیشتر قیمت ها را شاهد باشیم.

به گزارش جام جم، وی افزود: وضع فعلی بازار خودرو غیر ثابت است و گاه روزانه قیمت ها تغییر می کند اما روند کلی قیمت ها در بازار از دو هفته اخیر به این سو کاهشی بوده است و این احتمال وجود دارد که در روزهای آینده با فرض ثابت بودن شرایط، شاهد ادامه کاهش قیمت خودرو باشیم.

برچسب ها:

نظرات

ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای ستاره دار الزامی هستند *

دسته‌ها

درباره ما

در وب سایت خودرو کاربران میتوانند تمای اطلاعات خودروهای ایرانی و خارجی را دریافت کنند اعم از: قیمت خودرو مقالات مرتبط با خودروها، لیست خودروها، مشخصات فنی خودروها، جدیدترین اخبار خودرو و مقالات مرتبط با خودروها