اثرات گاز CNG بر موتور خودرو

۱۳۶ 87154

شما چه مقدار درباره این سوخت اطلاعات دارید . آیا از معایب و مزایای این سوخت هیچ گونه اطلاعی دارید . آیا باورهای مردمی درباره تاثیرات منفی این سوخت بر روی موتور خودرو سندیت دارد یا تنها ساخته زهن افرادیست که بدون هیچ گونه اطلاعات علمی و فنی این مبحث را سر زبان ها انداخته اند . واقعیت ماجرا از چه قرار است؟ گاز طبیعی بهتر است یا بنزین؟ کدامیک راندمان بالاتری دارد و کدامیک آسیب کمتری به موتور اتومبیل می‌رساند؟

گاز طبیعی چیست؟

گاز طبیعی یا متان، سبک ترین هیدروکربن موجود در زمین است. فرمول شیمیایی این گاز CH۴ است بدین معنا که هر ملکول متان از ۱ اتم کربن و چهار اتم هیدروژن تشکیل شده‌ است

CNG چیست !

گاز طبیعی فشرده است که در درجه حرارت معمولی و در فشار ۲۰۰ تا ۲۵۰ بار نگهداری میشود .

گاز طبیعی به سه حالت فوق می تواند در خودرو ها مورد استفاده قرار گیرد

الف) فشرده                CNG : COMPRESSED NATURAL GAS

ب) مایع                    LPG : LIQUID PETROLEUM GAS

ج) جذب شده              ANG : ABSORBED NATURAL GAS

انواع خودرو های گاز سوز

DEDICATED به خودرو هایی اطلاق میشود که فقط از یک سوخت استفاده میکنند.

BI_FUEL به خودرو هایی که امکان استفاده از دو سوخت بنزین و گاز را دارا میباشند اطلاق میشود.

DUAL_FUEL به خودرو هایی اطلاق میشود که از دو سوخت گازوئیل و گاز طبیعی به طور ترکیبی استفاده میکنند.

اثرات عمده تبدیل سوخت به CNG

گاز CNG ، گازی به مراتب تمیزتر نسبت به سوخت بنزین از نظرآلاینده های خروجی اگـزوز بـوده است. مقایسه سالمتر بودن گاز CNG نسبت به بنزین از این دیدگاه حائز اهمیت است که بواسطه حوادث مرگبار به وجود آمده ناشی ازآلودگی، جان انسانهای زیادی گرفته شده که میتوان به عنوان نمونه از حادثه دره میور بلژیک در سال ۱۹۳۰ نام برد که در یک روز ۴۰ نفر بواسطه آلودگی ناشی از مه شدید که این شهر را در بر گرفته بود جان خود را از دست داده و یا در سال ۱۹۵۲ در شهر لندن تجمع آلودگی های واقع شده بر روی شهر لندن باعث از دست رفتن جان ۴۰۰۰ نفر گردید اشاره نمود ، از این قبیل نمونه ها بار ها در کشور خودمان و به خصوص در کلان شهر تهران اتفاق افتاده . شاید در این وصعت اعداد و ارقامی نبوده ولی باز قابل تأمل هست . همین عوامل باعث شد تا توجه جهانی نسبت به سمت حفاظت محیط زیست و مسائل ناشی از آن جلب شود.

مقایسه از نظر اقتصادی

کشور ما در آینده نزدیک دیگر یک کشور نفت خیز نبوده، اما میزان ذخایر گاز طبیعی در کشور حدود ۳۳٫۶ تریلیون متر مکعب بوده که برای مصرف حدود ۳۱۰ ساله جمعیت کنونیه کشور کافی است و از این نظر مقام اول ذخایر گازی دنیا را دارا بوده و چون این گاز به راحتی قابل پمپاژ کردن است، خیلی سریع در اختیار مصرف کننده قرار می گیرد و احتیاج به هزینه حمل و نقل بالایی ندارد.

وجود شبکه عظیم خط لوله گاز طبیعی در اقصی نقاط ایران . این گاز را در همه جای کشور در دسترس قرار داده .
همچنین مقایسه قیمت های میانگین CNG و بنزین در بازارهای جهانی نشان می دهد که قیمت جهانی گاز یک پنجم قیمت جهانی بنزین با ارزش حجمیه مساوی میباشد و این موضوع به وضوح نشان دهنده ارزانی سوخت CNG نسبت به سوخت بنزین میباشد.

البته باید به این نکته توجه داشت که استفاده از سوخت CNG به جای بنزین نیاز به سرمایه گذاری اولیه بیشتری داشته و هزینه ساخت یک ایستگاه سوختگیری CNG حدود ۸ برابر هزینه ایجاد یک جایگاه سوختگیری بنزین بوده . ولی در حال حاضر با بهره برداری از ۸ جایگاه جدید، عرضه سوخت CNG در ۲۰۱۱ جایگاه و با استفاده از ۱۱۶۳۲ نازل سوخت صورت می گیرد. هم اکنون ظرفیت نصب شده سوخت رسانی CNG به خودروهای دوگانه سوز ۲ میلیون و ۱۸۲ هزار و ۶۵۲ مترمکعب استاندارد در هر ساعت است. مطابق با برنامه های سازمان بهینه سازی مصرف سوخت کشور قرار بر این است که در تا پایان سال جاری ( ۱۳۹۲ ) تعداد جایگاههای عرضه CNG به ۲۵۰۰ باب برسد.

لازم به ذکر است که انجمن جهانی خودروهای گازسوز در گزارش خود ایران را به عنوان دارنده بزرگ‌ترین ناوگان خودروهای گازسوز در جهان در سال ۲۰۱۱ معرفی کرد.

 

مقایسه از نظر فنی و موتوری
سوخت CNG نسبت به سایر سوختهای هیدروکربنی دارای پائین ترین نسبت کربن به هیدروژن (۱ اتم کربن در مقابل ۴ اتم هیدروژن) است. لذا سوختن آن کربن کمتری بر جای گذاشته و در خودروهای گازسوز بعلت کاهش قابل ملاحظه این رسوبات ( کربن ) , در منطقه احتراق ، ورودی سوپاپها ، سرپیستونها و شیارهای رینگها ، امکان گریپاژ کردن قطعات بمراتب کاهش یافته و همچنین به علت کاهش قابل ملاحظه رسوبات کربن و آلاینده های خروجی ، روغن موتور و فیلتر آن نسبت به سوخت بنزین تمیزتر باقی مانده و زمان تعویض آنها و در نتیجه هزینه عملیاتی موتور گاز سوز نیز کاهش می یابد که تمامیه موارد ذکر شده نشان دهنده افزایش عمر مفید خودرو در هنگام استفاده از سوخت CNG نسبت به سوخت بنزین و همچنین LPG میباشد .

در این بین شاید هنوز افرادی باشند که با وجود شواهد بالا , باز هم مهر خشک کار کردن را بر پیشانیه موتور های گاز سوز بزنند . ما برای رد این حرف دلیلی واضح تر و قابل لمس تر می آوریم

زمانی که موتور اتومبیل شما سرد است، بنزین بر روی دیواره سیلندرها تقطیر می‌شود و به پایین یعنی به سمت کارتل روغن سرازیر می‌شود. این مقدار اگر چه بسیار نا چیز و غیر قابل اندازه گیری است ولی در دراز مدت باعث خراب شدن روغن و از بین رفتن خاصیت روانکاری روغن می‌شود در حالی که گاز طبیعی حتی در دمای ۱۰ درجه زیر صفر هم تقطیر نمی‌شود و حتی اگر در مجاورت روغن قرار گیرد باعث خراب شدن آن نخواهد شد. پس این نیز دلیل دیگری است که نشان میدهد کارکرد خشک موتورهای گاز سوز بیشتر یک ذهنیت اشتباه است چرا که تایید میکند روغن موتور اتومبیل‌های گاز سوز دیرتر خراب می‌شود.

مقایسه از نظر پیمایش خودرو
برای به کارگیری گاز طبیعی به عنوان سوخت خودرو باید آن را در جایگاه های سوختگیری با فشار ۲۰۰ تا ۲۲۰ بار متراکم نموده که در چنین فشاری دانسیته انرژی حجمی گاز طبیعی یک سوم بنزین بوده و در نتیجه یک خودرو تجهیز شده به سوخت گاز طبیعی فشرده با حجم مخزن گاز معادل با حجم مخزن بنزین , سه برابر یک خودرو بنزینی برای همان مسافت نیاز به مراجعه به جایگاه سوختگیری دارد و میتوان نتیجه گرفت که برد عملیاتی خودروها با سوخت بنزین به مراتب بیشتر از خودروی با سوخت گاز طبیعی فشرده شده می باشد.
۱- گاز طبیعی سوختی با احتراق بهینه،پاکیزه و تمیز است که این امر سبب افزایش عمر موتور و کاهش تعمیرات آن می گردد. برای مثال تعویض شمع در موتورهای بنزینی تا ۳۲,۰۰۰ کیلومتر انجام میشود که در خودرو های گاز سوز تا ۱۲۰,۰۰۰ کیلومتر دوام دارد.

۲- این سوخت قابل انتقال و مکش از مخزن اتومبیل نمی باشد واحتمال سرقت سوخت کاهش می یابد.کما اینکه در صورت بالا رفتن قیمت سوخت معضل سرقت سوخت نیز اضافه می گردد.

۳- زمان سوخت گیری سریع بین ۴ تا ۵ دقیقه و با احتساب زمان قبل از اتصال نازل , میانگین فعلی کشور ۳۰ دقیقه بوده که این عدد نمیتواند رسمیت داشته باشد . زیرا این زمان به عوال زیادی بستگی دارد که کمترین زمان ۵ دقیقه و بیشترین آن میتواند حدود ۲ ساعت وقت بگیرد .

۴-  در صورت احتراق گاز طبیعی (CNG) ،گاز منو اکسید کربن در حدود ۷۰درصد و مواد آلاینده گازی غیر متانی ۸۹ درصد واکسید نیتروژن ۸۷ درصد کمتر می شود.

۵-  از نظر ایمنی،گاز طبیعی ایمن تر است.زیرا گاز طبیعی برخلاف بنزین در زمان وقوع حوادث وتصادفات در هوا نشر وپراکنده می گردد.اما حوضچه های بنزین بر روی زمین ایجاد خطر آتش سوزی می کنند.

از طرفی کپسولهای ذخیره گاز مورد استفاده بسیار مستحکم تراز باک های سوخت بنزینی می باشند.

طراحی این کپسولها منوط به اجرای شدیدترین آزمونهای ایمنی نظیر حرارت وفشارهای بسیار زیاد،تیر اندازی وبرخوردهای شدید است.

این مخازن که بهترین نوع آن در کشور خودمان , ایران تولید میشود تست های جامع تر دیگری را قبل و بعد تولید گزرانده تا به دست مصرف کننده ها برسد که ما به برخی از آنها اشاره خواهیم کرد

۲٫۱٫ هیدرو تست،
۲٫۲٫ تست آلتراسونیک،
۲٫۳٫ تست cycling،
۲٫۴٫ تست burst،
۲٫۵٫ تست سختی،
۲٫۶٫ تست ضخامت،
۲٫۷٫ تست AE،
۲٫۸٫ تست نشتی

و همچنین تستهای کنترل کیفی طراحی، تولید، و سریالی کپسولهای گاز CNG همراه با تستهای تعیین خواص مکانیکی مواد اولیه مورد استفاده مطابق استانداردهای معتبر از جمله ANSI , ISO , ASME , ASTM و در کنار آنها تستهای خواص مکانیکی که برای ارزیابی خواص حد استحکام الاستیک کامپوزیتهای پایه پلیمری جهت استفاده درمحاسبات ضروری می باشد شامل مدول الاستیسیته به روش خمش، تنش تخریب و مدول الاستیسیته به هنگام کشش و چگالی نمونه های پیچش می باشد

رانندگی در ارتفاعات بلند : در ارتفاعات ،هوا رقیق تر شده وموتور با ترکیب سوخت غنی تری(نسبت بیشتری از سوخت به هوا) کار می کند. از رو قدرت موتور به دلیل کاهش تنفس موتور و تأمین اکسیژن کمتر ونیز جریان غنی تر وشدیدتر سوخت افت می کند. دراین حالت، چون موتور گاز سوز بعلت اینکه گاز در حدود ۱۲ درصد حجم ورودی را تشکیل داده وبا کاهش چگالی هوا براثر رقیق تر شدن آن ، حجم سوخت نیز پایین می آید و توان موتور نیز ۱۲ تا۱۴ درصد افت می کند. لذا در صورت دوگانه سوز بودن وسیله نقلیه بهتر است در ارتفاعات از سوخت بنزین استفاده گردد.

عوامل مؤثر بر بازده سوخت CNG: مقادیر ارزش حرارتی خالص بنزین،گازوئیل ،LPG و CNG به ترتیب ۴۴،۴۵،۴۳،۴۶ است.

بنابراین تفاوت زیادی وجود ندارد و لیکن مقادیر ارزش حرارتی نیز به میزان زیادی بستگی به ترکیب سوخت دارد مخصوص برای LPG و CNG.

راندمان موتور،تابعی از عوامل موتور است که مهمترین آن ضریب تراکم موتور است. سوخت دیزل(گازوئیل)در یک موتور احتراقی تراکمی دارای ضریب تراکم ۱۴ به ۱ است. ودارای بالاترین راندمان ۴۰ درصد به عنوان حد بالائی بازده است.

بالاترین بازده بعدی برای سوخت CNG است که با ضریب تراکم ۱۲ به ۱ دارای راندمان حدود ۳۵ درصد است .

موتورهای بنزینی وسوخت LPG دارای ضریب تراکم بیشینه ۹ به ۱ دارای راندمانی در حدود ۳۰ درصد هستند . مقادیر راندمان های مذکور حدود بالائی آنها بوده در بار کامل می باشند.

در بسیاری از کشورها CNG دارای بهترین ارزش و آنگاه گازوئیل و بعد LNG و در نهایت بنزین است. چنانچه یک موتور بنزینی به سوخت CNG تبدیل شده باشد به بالاترین بازده فوق الذکر دست نخواهد یافت. زیرا ضریب تراکم در سطح مورد نیاز برای سوخت بنزین ثابت باقی می ماند.

بنابراین دستیابی به بالاترین راندمان فقط درخودروهای OEM (خودروهای با موتورهای اصلی سوخت CNG) امکان پذیر است.

مسائل ایمنی در خصوص سوخت های گازی

عموماً خطر آتش سوزی در شرایط عادی کارکرد در واقع بسیار کم است. گاز CNG از هوا سبکتر است و در فضا پراکنده می شود. بخار LPG از هوا سنگین تر است و به تشکیل حوضچه در نزدیکی زمین تمایل دارد.

آیا یک موتور گازسوز داغ تر از یک موتور بنزینی است

موتورهای گاز سوز که از عملکرد بنزینی تبدیل به موتورگاز سوز شده اند دارای اگزوزهائی با درجه حرارت بیشتر می باشند. (موتور آنها داغ تر از موتورهای یگانه سوز بنزینی است) .

دلایل : در موتورهای بنزینی ، تأخیر بنزین تأثیر خنک کننده ای در سیستم مکش سوخت و سیلندرها دارد.این امر در مورد گاز اتفاق نمی افتد.از طرفی یک مخلوط گازی تمایل به احتراق آهسته تری نسبت به بنزین دارد وممکن است به هنگام عبور و خروج از سوپاپها باز هم در حال سوختن باشد.

۱۳۶ نظرات

 1. رفعت ۷آذر۱۳۹۶ at ۱۱:۱۸
  3

  به نظر من انتخاب آلیاژ سرسیلندرخودرو دوگانه سوزاز طرف ایران خودرومناسب نیست که سر سیلندرهای آنها خورده می شه و منجر به سوختن واشرسرسیلندروتخریب سرسیلندرو یا تعویض سرسیلندرمیشه

 2. Riaz ۲۳مهر۱۳۹۶ at ۲۱:۴۱
  -3

  در ادامه
  معایب خودروها ی دوگانه سوز می پردازیم:
  ۱- استهلاک شدید موتور و کاهش طول عمر خودرو
  ۲- افت توان خروجی موتور به دلیل عدم احتراق کامل و موثر سوخت در سیلندر.
  ۳- ایجاد آلودگی بیشتر به دلیل کامل نسوختن گاز که منجر به انتشار اکسیدهای نیتروژن می شود.
  ۴- ضعف خدمات تعمیر و نگهداری و بازدید ادواری خودروهای دوگانه سوز
  طرح دوگانه سوز کردن خودروها به دلیل معایب فراوان آن در حداکثر ۱۰ سال محکوم به شکست است . ایران نمی تواند تجربه دیگر کشورها در زمینه صنعتی ، را نادیده بگیرد و از دنیا جلو بزند.
  تجربه گاز سوز کردن خودروها در دنیا تجربه شکست خورده ای است . در دنیای امروز حدود ۶۰۰ میلیون خودرو در حال تردد هستند که از این تعداد حدود ۲۰ میلیون خودروی گاز سوز وجود دارد که عمدتاً کامیون می باشند .( محمد حسن شجاعی فرد رئیس انجمن مهندسی خودرو ایران

 3. Riaz ۲۳مهر۱۳۹۶ at ۲۱:۰۳
  3

  سلام
  بنده زود به زود ماشین عوض میکنم
  دوگانه هم زیاد داشتم ،حالا کاری به مسائل علمیش ندارم اما واقعا ماشینهای بنزینی که داشتم مثل پارس و سمند در مقابل دوگانه ها از هر لحاظ بهتر بوده .شما جاگیر دار بودن صندوق عقب
  تلف شدن وقت در صفهای طویل گاز
  هزینه های تعمیر
  تاثیر بر راه رفتن خودرو

  قیمت خودرو دوگانه بالاتر
  و…
  در کل اگر برای زیر پاتونه بنزیتی و اگر برای کاره دوگانه بگیرید

 4. علی ۱۸مهر۱۳۹۶ at ۱۲:۱۱
  3

  اگر گاز cng برای موتور خودرو مشکل ساز بشه البته به گفته کوچه بازاری ها ،اما باز ارزشش داره به دلیل کمتر شدن آلودگی هوا استفاده کنیم .ما ارزش یک سرسیلندری که میخواد بعد از چند سال خراب بشه رو بیشتر جان انسانها میدونیم .
  یه عده میگن چرا دیگر کشورها استفاده نمی‌کنند ،خب دیگر کشورها منابع گازی بالایی ندارند در اروپا یا بعضی از کشورهای آمریکایی و کشورهای شرقی گاز کشی در خانه ندارند و تمام زندگی با برق است اصلا مفهوم اجاق گاز رو نمیدونند چی هست ،حالا بیان خودروشون گاز سوز کنند !!!
  در ایران اما برعکس به قدری حجم گاز و ذخیره سازی مخازن گاز کشور بالا است که صادرات در دیگر کشور ها انجام میشه .و مخازن به گفته خود وزارت تا ۳۰۰ سال دیگه ذخیره گازی دارند .
  خودروهای برقی هم فعلا با قیمت های بالای عرضه شدند و امکانات کم پس بهترین راه با این تفاسیر همون گاز cng است .

 5. هادی ۲۴شهریور۱۳۹۶ at ۱۹:۵۹
  13

  من سمند مدل ۸۳ دارم ۸ سالم هست که گازسوزش کردم
  و کوچکترین مشکلی پیش نیومده واسم. ۲۵۰ هزار تا هم راه رفتم باهاش. فقط باید بدونی از گاز چطور استفاده کرد.تو اتوبان ها و جاهای کم ترافیک و مثلا ۵ کیلومتر مانده برسیم منزل بزنید رو بنزید که اصطلاحا موتور چرب و خنک بشه که زمانی که خاموش میکنید فردا که خواستید روشن کنید بد روشنی نکنه. دوستان. موتور پژو فقط روغن به موقع عوض کردن و ضد یخ هرسال کلا عوض کردن را انجام بدید عمرا کارتون به واشر و باز کردن سرسیلند برسه.این تجربه ۱۳ سال سمند داشتن منه. از سال ۸۳ تا الان که ۹۶ هستیم یک بار هم کارم به تعمیرگاه و واشر و …. نرسیده و با این که گاز سوزم کردم ۸ ساله کو۰کترین مشکلی نداشتم. یا حق

 6. حمید ۱۸شهریور۱۳۹۶ at ۱۳:۱۳
  7

  من که حسابی گیج شدم
  دو ماهه که ال ایکس دوگانه شرکتی دارم
  خوب کار میکنه، بیشتر رو گازه ولی تو مسافرت و سر بالایی و اول و آخر کارکرد روزانش میبرم رو بنزین.
  تو اسنپم، زیاد می دوئه ولی عملکردش خوبه. تنها مشکلش اینه که روغن کم میکنه. هنوز علتشو نمیدونم.
  بالاخره از این مطالب متوجه نشدم سی ان جی خوبه یا آسیب میزنه به موتور؟ ال پی جی بهتره یا به خطرش نمی ارزه؟
  روغن cng و شمع تأثیرش چقدره؟
  اصلاً تک باشه بهتره یا دوگانه؟
  هنوز که جواب سؤالامو نگرفتم

  • SM ۱۰آذر۱۳۹۶ at ۰۲:۴۰
   0

   سلام و عرض ادب
   صرفا از گازCNG در شرایط کاری سبک موتور و فصول خنک سال استفاده کنید و
   در سایر موارد از
   سوخت استاندارد این موتورها (XU7وEF7) “بنزین سوپر(اکتان۹۵)” استفاده کنید.
   هنگام استفاده از گازCNG از دورهای بالای موتور(بیش از ۳۵۰۰تا۴۰۰۰ دور) استفاده نکنید. تا حد امکان از مصرف بنزین معمولی(اکتان۸۷) اجتناب کنید و یا در شرایط ناچاری از مخلوط سوپر ومعمولی همزمان استفاده کنید.
   ضمنا تعویض به موقع مایع خنک کننده استاندارد حداکثر هر دوسال یکبار ضروری است.

  • SM ۱۰آذر۱۳۹۶ at ۰۲:۵۸
   0

   در موتورهای XU7 , EF7(موتورLX یا پژویی) میزان مشخصی از مصرف روغن توسط سازنده اعلام شده و جزء استاندارد طراحی موتورهاست.
   برای موتور XU7 تا محدوده ۰٫۳ لیتر در هر ۱۰۰۰کیلومتر مجاز است.
   برای موتور EF7 تا محدوده ۰٫۲ لیتر در هر ۱۰۰۰ کیلومتر مجاز است.
   استفاده از بنزین معمولی با اکتان پایین ضمن ایجاد مشکلات متعدد برای موتور احتمال افزایش مصرف روغن موتور را میتونه سبب بشه.

 7. یونس ۱۵شهریور۱۳۹۶ at ۲۰:۵۰
  3

  من نزدیک به سه ساله که پرایدم رو گاز سوزش کردم ونزدیک به شصت هزار تا این اواخر با گاز سی ان جی رفتم و مشکلی واسم پیش نیومده الحمدالله درصورتی که راحت روزی ۱۸۰ کیلومتر راه میرم فقط مشکل من اینه که بیشتر مواقع که روی گاز است ماشین درجا کار نمیکنه وخاموش میشه دوستان اگه اطلاعی دارن راهنمایی کنن ممنون میشم

 8. عاقل ۱۲شهریور۱۳۹۶ at ۲۱:۱۰
  -4

  اگه اینجوریه که شما میگید، چرا برندهای درجه یک دنیا تمام ماشین های روز و مدرنشونو بنزینی پولید میکنند و گاز سوز نمیکنند؟جرا کشورهای دوسعه یافته دیگه به یمت گازسوز شدن حرکتی نمیکنند، من شنیدم ایران تنها کشوریه که تز استفاده از گاز رو برای ماشینها داده و درجای دیگه ای چنین چیزی وجود نداره

  • حسین ۱۹مهر۱۳۹۶ at ۰۸:۵۴
   2

   دوست عزیز کشورهای دیگه هم دارن رو این سیستم کار میکنن کافیه یه سرچ نو اینترنت بکنید مثلا جدیدا شرکت بوش آلمان یه سیستم گاز سوز ساخته که رو انواع خودرو کار میکنه ۲۵۰ هزار کیلومتر هم گارانتیش میکنه این یعنی تا آخر عمرش گارانتیه ویدیو اون هم تو یوتیوب هست سوخت گاز مزیت های فراوانی داره از جمله آلودگی کمتر بهتر کار کردن در دمای پایین به دلیل رسوبات کمتر عمر مفید خودرو میره بالا
   ما تو خونمون یه سمند تاکسی داریم مدل۹۰ تا الان بیش از ۳۵۰ هزار تا رفته تقریبا بالای ۹۰ درصد هم فقط رو گاز کار کرده مصرفیا شامل تسمه تایم و روغن و شمع و … اصلا زودتر خراب نمیشن مردم کلا حرفای غیر مستند زیاد میزنن توجه نکنید

 9. فرهاد ۴شهریور۱۳۹۶ at ۱۵:۳۶
  3

  سلام دوستان عزیز،بنده مشهد هستم…من یه پراید ۱۳۲ مدل ۹۵ بنزینی دارم،چن وقتیه که به سرم زده گازسوزش کنم،منتها سوالم اینه:زمانی که بردم برای گازسوز کردنش مسئول مربوطه بهم گفت که پایه گازسوز کارخونه واست انجام میدم با مخزن ۷۵ تقریبا ۱،۴۰۰،۰۰۰ تومان واست اب میخوره و ۲۵۰کیلومتر با یه باک گاز میره،گفت که ای سی یو جدید میزاره و از این حرفا،میخواستم اگه میشه راهنماییم کنید،زیاد فنی نیستم ممنون میشم از دوستان و مدیر محترم سایت

 10. Delta ۱۵مرداد۱۳۹۶ at ۰۷:۵۹
  4

  این مطلب به صورت کاملا علمی و دقیق نشان داد که گاز cngاز بنزین به صرفه تر و در خیلی موارد سالم تر است
  حالا بازم بعضیا روی باور بی اساس خودشون پا فشاری می کنن

 11. Delta ۱۵مرداد۱۳۹۶ at ۰۷:۵۲
  8

  قابل توجه دوستانی که میگن گاز باعث خشک شدن موتور میشه وموتور روان کار نمیکنه و از این جور حرفا
  اگه قراره بنزین موتور(سیلندر)رو روان کنه پس کار روغن موتور چیه دقیقا😐😐😐😐😐

 12. یونس ۹مرداد۱۳۹۶ at ۱۲:۴۳
  4

  بنده ۵ ساله که خودروی دو گانه سوز دارم واقعا ازش راضی هستم فقط تو صف گاز موندن یه مقدار اذیتم میکنه،ولی تا حالا نشده به خاطر گاز سوز بودن ماشینم قطعاتش خراب بشه ،از نظر اقتصادی خیلی برام با صرفه تر از بنزینه من مخالف دوستانی هستم که میگن گاز برای خودرو مثل سم میمونه، روزانه با ماشینم ۱۰۰ کیلومتر حرکت میکنم و واقعا هم ازش راضی هستم،اگر بخوام با ماشین حساب این چند سال رو محاسبه کنم از نظر اقتصادی یه مبلغ چشمگیری میشه،کشور ما دارای منابع گازی عظیمی است به خاطر همینه که CNG تو کشور ما قابل استفاده شده میشه،اگر ما منابع گازی نداشتیم اون موقع میتونستیم بگیم بنزین اقتصادی تره.
  به هر حال من از خودروی گاز سوز خیلی راضی هستم و همیشه دونبال خودروهای گاز سوز هستم.

 13. مرتضی ۲۸تیر۱۳۹۶ at ۰۹:۴۰
  -8

  باسلام
  حدود ۶ ساله که سمند ال ایکس دو گانه دارم بدون اغراق باید بگم ضرر گاز به موتور وسایر قطعات بدلیل گرمای زیاد خیلی بیشتره وهزینه تگهداریشم چند برابر در دراز مدت وصندوق عقب هم فاقد جای مناسبه .دیگه به هیچ وجه دوگانه نمیگیرم

 14. محبوبه ۲۶تیر۱۳۹۶ at ۱۰:۱۶
  -5

  باسلام میخواستم بپرسم چراماشین راباآب سردمیکنیم وباگازسردنمیکنیم علتش درچیه ممنون

  • میثم ۱۰شهریور۱۳۹۶ at ۱۲:۱۳
   0

   سلام بالاترین دومای نهان تبخیر در مایعات مختص آب می باشد و آب برای بخار شدن به دمای بیشتری نیاز دارد به همین دلیل آب بهترین خنک کننده می باشد در ضمن آب در همه جا موجود است.

  • فرشاد ۱۸مهر۱۳۹۶ at ۰۷:۴۷
   1

   منظورتون رادیاتور ماشینه؟

 15. صادق ۲۵تیر۱۳۹۶ at ۱۶:۵۱
  8

  با سلام
  خرید خودروهای دوگانه سوز رو جدی بگیرید،روزی میشه که ارزش یک خودروی دوگانه دوبرابر یک خودروی بنزینی میشه،بر خلاف ذهنیا اکثر مردم یک خودروی با پایه گاز سوز بهتر از خودروی بنزینی عمل میکنه،در سالهای اینده اختلاف بین قیمت بنزین و گاز باعث میشه مردم هجوم بیارن به سمت خودروی گاز سوز،این واقعیت رو باید قبول کرد که دنیا داره به سمت تموم شدن نفت میره و البته گاز سوز کرده خودرو در شرکتهای تولید کننده خودرو رو به افزایش هست.

 16. مسعود ۲۷خرداد۱۳۹۶ at ۰۲:۴۸
  4

  اخرش پراید دوگانه یا یه گانه بخرررررررررم؟

  • ایرج ۱۰تیر۱۳۹۶ at ۰۳:۵۸
   17

   سلام، گاز سی ان جی یه سم مهلک واسه خودروهاست لطفا دست از تبلیغات الکی بردارید، بنزین سوخت اصلی موتور خودرو هست که من شخصا ۷ساله پژو ۴۰۵ ال پی جی دارم و شاید تو این ۷ سال فقط یکبار واشر سرسیلندر عوض کردم حدود ۲۰۰ هزار تا کار کرده پارسال واشر عوض کردم مکانیک از سلامتی موتور تعجب کرده بود، ماشین من روی بنزین ۱۷۵ کیلومتر سرعت میره ولی روی گاز ال پی جی دقیقا ۲۰۰ تا میره، اینایی که میگن سی ان جی بهتره، کمی با واقعیت های موجود منصف باشند، سه چهارم خودروهای گاز دیگر کشورها ال پی جی هستش برید یه تحقیق مختصر بکنید به جای واکس زدن به تبلیغات صاحبان سی ان جی!!!! من حتی کولر م رو زمان استارت زدن هم فعاله،مثل ساعت کار میکنه، با یه باک ۱۲۰ لیتری ۱۰۰۰ کیلومتر میرم ۳۶۰۰۰ هزار تومن، ۷ ساله استفاده میکنم بدون کوچکترین مشکل حادی، از مصرف کننده ها بپرسید، حقیقت رو متوجه میشوید، نه آقازاده های پشت مافیای سی ان جی!!!!!

  • حامد ۱۶مهر۱۳۹۶ at ۰۹:۵۷
   -1

   دوگانه تونستی بخر مخصوصا دوگانه مارخانه

 17. محمد ۲۳خرداد۱۳۹۶ at ۱۶:۱۲
  -1

  سلام.در جواب یکی از دوستان که گفته پلنگ صورتی هم بجای پمپ بنزین تو پمپ گاز بوده ، فکر کنم دوستمون اشتباه متوجه شده انگلیسی پمپ بنزین میشه gaz stationکه بنده خدا فکر کرده پمپ گازه.خخخخ

 18. جواد ۱۴خرداد۱۳۹۶ at ۱۴:۴۰
  0

  سلام. من میخوام پژو ۴۰۵ بخرم مدل ۹۵ .
  مونده ام که دوگانه سوز بگیرم یا بنزین . آگه میشه راهنمایی کنید که با اختلاف قیمتی ۲ میلیون ماشین گازسوز نسبت به بنزینی برای مصرف خانواده کدام بهتر و صرفه اقتصادی بیشتری داره؟

  • یونس ۹مرداد۱۳۹۶ at ۱۲:۴۶
   4

   به نظرم دوگانه بخرید

 19. سید سعید ۳خرداد۱۳۹۶ at ۱۲:۳۲
  2

  در خودرو های cng فابریک آیا ECU گاز بر مصرف بنزین تاثیر دارد (منظورمدرحالت خرابی ECUگازهست

 20. علی ۲۱اردیبهشت۱۳۹۶ at ۱۵:۴۴
  8

  سلام ۴۰۵سال۹۳دارم دوگانه دستی ولی درسرعت بالای ۲۰ کیلومتربه محض خلاص کردن هوای ورودی زیادمیشه وخاموش میشه لطفا راهنمایی کنیدممنون میشم

  • هادی ۴تیر۱۳۹۶ at ۰۹:۲۲
   1

   با سلام
   لوله ی مکش هوای موتور که از بغل فن جلو به سمت موتور میره رو در بیارید و وسط موتور رهاش کنید
   فشار بادی که از فن به موتور کمپرس میشه باعت خاموش شدم خودروتون رو حالت گازه
   البته در حالت بنزین باعث کم شتاب تر شدن ماشینتون میشه
   نسبت به مصرفتون باید تنظیمش کنید

  • میثم ۱۰شهریور۱۳۹۶ at ۱۲:۱۷
   0

   سنسور دور موتور کثیف است و احتمال دوم کثیفی استپر یا موتور پله ای است آن را تمیز کنید مشکل حل می شود. به این حرف که شمع و وایر را تعویض کنید گوش نکنید.

 21. مرتضی ساری ۹اردیبهشت۱۳۹۶ at ۰۱:۳۵
  -1

  سلام من وانت ۹۱ دوگانه کارخانه دارم الحمدالله تا بحال که با گاز کار کردم هیچ مشکلی ندارم اونم تو جاده های دودانگه شمال فقط سر بالا با شیب ۲۰% با دنده سه سر گاز میرم خودم نمیدونم چرا انقدر خوب میره بنزین هم خوبه ولی گاز فوقعلاده بصرفه است خداراشکر با گاز راضیم ولی یه مشکلی که دارم سالی یه بار کوئل عوض میکنم

 22. Saeeed342 ۲۸فروردین۱۳۹۶ at ۱۷:۱۹
  -1

  یه سوال داشتم از دوستان.ایا گازسوز کردن سمندیورو۴ باموتورxu7 مشکل ساز نمیشه البته گاز مایع.آخه یه عده میگن ماشین یورو۴رو نمیشه گازسوز دستی کرد وبا تعویض سوخت سنسور های اکسیژن ویروسی میشن و همین موضوع باعث افزایش مصرف سوخت و بوی بنزین خام هنگام استفاده از بنزین از اگزوز ماشین میشه.۷

 23. علی ۹اسفند۱۳۹۵ at ۲۰:۰۹
  -5

  باسلام
  باتشکر از مطلب تون قابل توجه اینکه LPG گاز پایه نفتی مایع است و محصول پلایش نفت است
  گاز طبیعی مایع LNG صحیح است Liquttred NATURAL GAS
  توصیه به دوستان دارای اتومبیل گاز سوز برای رادمان بهترموتور و افزایش عمر آن بهتر است در هوای سرد خودرو را با بنزین روشن نکنید و وقتی که موتور گرم شد روی گاز بروید همچنین سعی شود در موقع خاموش کردن نیز خودرو روی گاز نباشد . در طول مسیر اگر در شهر رانندگی می کنید هر ۴۰ دقیقه رانندگی با گاز حدود ۱۰ دقیقه با بنزین رانندگی کنید همچنین در جاده ها پس از طی مسافت حدود ۱۵۰ کیلومتر با گاز تقریبا ۱۰ کیلومتر با بنزین بروید سپس به حالت گاز برگردید.اینکار باعث خنک شدن موتور در هنگام استفاده از گاز می شود

 24. صادق ۹اسفند۱۳۹۵ at ۰۹:۲۶
  22

  پس چرا گاز اینقد مزایا داره اما کشورهایی اروپایی متوجه نیستن و از بنزین استفاده میکنند

  • ارش ۲۱فروردین۱۳۹۶ at ۱۵:۲۸
   2

   چون ما روی نفتو گاز نشستیم , و برای اونها گاز سوخت گرونی محسوب میشه.

  • احمد ۲۹فروردین۱۳۹۶ at ۰۱:۲۲
   -3

   کی گفته کشور های اروپایی از گاز استفاده نمیکنن!؟ استفاده از گاز در کشور های اروپایی و آمریکایی پیشینه ای بسیار قدیمی تر نسبت به کشور ما داره که با یه سرچ کوچیک میتونید متوجه اون بشید. ضمنا خودم شخصا در کارتون های قدیمی مانند پلنگ صورتی و میگ میگ که قدمتی ۴۰-۵۰ ساله دارند دیدم هر جا سوخت گیری رو نشون دادن توی پمپ گاز بوده نه پمپ بنزین که این امر نشون دهنده جا افتادن قدمت استفاده از گاز داره

   • تنتنتن ۱۳اردیبهشت۱۳۹۶ at ۲۲:۱۷
    8

    احسنت چون تو کارتون میگمیگ و پلنگ صورتی بوده حتما خوبه؟ماشین پلنگ صورتی ۴۰۵ بود یا پراید؟

   • حامد ۱۶اردیبهشت۱۳۹۶ at ۰۹:۲۰
    9

    اون که تو کارتون ها نوشته gas یعنی گاز نیست بلکه آمریکایی ها به بنزین ، gas می گن که مخفف gasoline هست

   • چاکر شما ۱۴خرداد۱۳۹۶ at ۱۳:۵۸
    4

    سلام…داداش…منظورش از Gas بنزینه…نه گاز! Gas Station میشه پمپ بنزین!!

  • کیوان ۱۰خرداد۱۳۹۶ at ۱۶:۵۷
   0

   چون توو اون کشورها گاز هم گرونه و خیلی منطقی نیست وقتی خودشون تولید کننده هستن بیان روی گاز سرمایه گذاری کنن

  • یونس ۹مرداد۱۳۹۶ at ۱۲:۴۸
   3

   منابع گازی شرط اوله،کشور ما دارای بزرگترین میدان های گازی است،اگه اونا بخوان گاز بزنن شاید باید بیشتر از پول بنزین پول گاز بدن.

 25. تبریزی ۲۹بهمن۱۳۹۵ at ۰۲:۲۹
  10

  درود بر همه کسانی که مطالبه بنده رو میخونند بنده ماشین پراید صفر تک سوز یورو چهار گرفتم بنزین ۱۰۰ کیلو متر ۹ تا میسوزونه شش ماهه دو گانه سی ان جی کردم خیلی راضیم هیچ مشکلی هم ندارد ماشین عینه ساعت کار میکنه تو شش ماه سی هزار کار گر داشتم زیاد شهرستان میرم میام در کل از گاز راضیم پیشنهاد میکنم ماشینو گاز سوز کنید اصلا هم از بنزین استفاده نمیکنم

 26. محمد بی اچ ۱۷بهمن۱۳۹۵ at ۰۴:۱۳
  1

  من تا حالا از گاز استفاده نکردم . الانم میخواستم ۴۰۵مدل۹۰دوگانه کارخونه وردارم چون میخوام آژانس کار کنم ولی با بعضی از گفته ها دیدم اگه روزی ۱۵هزارتومن بدم ۱۵لیتر بنزین بزنم و صد کیلومتر استفاده کنم و چشمم رو رو اختلاف ۷۰۰۰تومنیش ببندم راحت ترم . چون گاز رو پژو که موتوراشون حساسه زیاد جالب به نظر نمیاد . درباره ال پی جی هم به دوستان بگم اگر بهتر از سی ان جی کار میکنه چون مایع هست احتمال انفجار و آتش سوزی چه تو تصادف چه در حتل سوخت گیری چه در حال استفاده از سیستم صوتی صد برار بیشتره .

 27. حسین ۱۶بهمن۱۳۹۵ at ۲۱:۴۰
  -2

  ممنون از راهنمایی خوبتان من ماشین پارس مدل۸۹ دارم وقتی گاز را فول میکنم ماشین ریپ میزند دیاگ هم گذاشتم مشکلی نداشته در ظاهر ولی گاز رسانی در حال حرکت بسیار اذار دهنده است

 28. ناشناس ۲۴دی۱۳۹۵ at ۰۰:۴۸
  7

  سلام دوستان سال ۸۹ وانت پیکان صفر خریدم نزدیک به یکسال داشتم از زمان صفرش که دستم بود در مواقعی روی گاز میزاشتم فیلتر هوا می ترکند چند بار به گارانتی که بردم دیاگ زد متوجه نشدندایرادش چیه ولی پیش یک میکانیک قدیمی بردم گفت شمع ها دو پلاتینه بهتر جواب میده شمع ها عوض کردم و این عیب برطرف شد هم قدرتش و هم شتابش هم بهتر شده بود خیلی راضی بودم دوستانی که خودرو های دوگانه سوز دارند معمولا پیش میاد اینو درنظر داشته باشید مخصوصا پیکان آردی یا روا که دوگانه دستی هستند شمع دو پلاتینه روی خودرو دوگانه خوب جواب میده و من که راضی بودم ممنونم دوستان عزیزاین یک راهنمایی

 29. علی ۲۳دی۱۳۹۵ at ۰۳:۵۲
  3

  سلام من تازه ماشین دوگانه گرفتم میخواستم بدونم سیستم صوتی دارم مشکلی نداره؟؟؟

 30. فرهاد بهادری ۱۸دی۱۳۹۵ at ۱۴:۱۳
  0

  از سال ۹۰ خودروی روآ سال دوگانه سوز گرفتم ،بعد از ۵ سال به خاطر بی احتیاطی خودم که رله فن را چک نکرده بودم باعث شد ماشینم روغن سوزی پیدا کنه ، سیصد هزار کیلومتر باهاش راه رفتم و نوتورشو باز کردم میلنگ سالم ، سرسیلندر سالم فقط قطعات را تعویض کردم و تمام این مدت فکر نمیکنم هزار کیلومتر با بنزین رفته باشم ، از بنزبن سوز بهتر راه میره و سربالایی ها را بدون مشکل و با کولر راحت بالا میره .در کل خیلی ازش راضیم و اگه دوباره تولیدش کنند یک صفرشو میگیرم

 31. محسن ۲۰آذر۱۳۹۵ at ۱۳:۰۰
  4

  ببخشین میخواستم بدونم اگه چند وقت از گاز ماشین استفاده نشه و کپسول گاز هم خالی باشه و فقط از بنزین به عنوان سوخت استفاده بشه این باعث خرابی کپسول گاز ماشین میشه یا نه ؟

 32. سعید ۲۱آبان۱۳۹۵ at ۲۳:۰۵
  1

  من یه پژو ۲۰۰۰ مدل ۷۸ دارم به نظرتون دوگانه کنم آیا بر روی ماشین های کاربرات جواب میده

  • Ahad ۹دی۱۳۹۵ at ۱۹:۲۵
   -2

   سلام اصولا سیستم گاز سوز اونم بصورت دستی روی موتور پژو توصیه نمیشه چون کاهش عمر موتور میشه

 33. سعید ۱۴آبان۱۳۹۵ at ۱۰:۳۸
  3

  سلام بنده یه آردی انژکتوری خریدم خواستم بدونم اگه گاز سوزش کنم ضرری نداره؟
  آخه فهمیدم گاز نمیسازه با آردی
  باتشکر فراوان
  آ

 34. سعید ۱۴آبان۱۳۹۵ at ۱۰:۳۳
  -2

  سلام
  بنده یه آردی انژکتوری گرازواستم بدونم اگه گاز سوزش کنم مشکلی پیش نمیاد/آخه شنیدم گاز با آردی نمیسازه
  تشکر

 35. علی میرزایی ۱۳آبان۱۳۹۵ at ۱۲:۴۳
  16

  من قبلا ۹ سال پراید داشتم ۳۴۰هزار کیلومتر باهاش رفتم از سال پنجم گاز سوزش کردم همش رو با گاز رفتم چیزی در حدود ۲۰۰۰۰۰ هیچ مشگلی ( تاکید میکنم هیچ مشکلی نداشتم ) از ۸۹ پژو ۴۰۵ دوگانه شرکتی گرفتم تا الان ۱۳۰۰۰۰ باهاش رفتم به جرات بگم ۱۱۵۰۰۰ را با گاز رفتم هیچ مشکلی تا بحال نداشتم جز اینکه تو این چند سال چند میلیون تومان صرفه جویی در هزینه بنزین داشتم چرا که تو یک مسافت ۲۰۰ کیلومتری با بنزین باید ۲۰۰۰۰تومان بدهید ولی همین مسافت با گاز میشه ۶۰۰۰ تومن . چند با مشهد رفتم با گاز بری و بیای کلا ۶۰۰۰۰ پول مسافرت شما میشه . من اگه بنز هم بگیرم اول گازسوزش میکنم

  • فری ۲۸آبان۱۳۹۶ at ۰۲:۰۵
   0

   بنز ngt بگیر پایه گاز سوز فابریک خودش

 36. عبادا… ۲۵شهریور۱۳۹۵ at ۰۱:۵۲
  2

  با سلام
  بنده ۲۰۶ گازسوز کارخانه مدلv10 ساله۸۷ دارم وتجربیاتم اینگونه بوده:
  تابحال ۲۳۰هزار کیلومتر با ۹۰ درصد گاز کارکردم و الحمدلله تابحال مشکلی از سیستم گازسوز بوجود نیامده.
  همانطورکه برخی از دوستان اشاره داشتند بیشتر از بنزین سوپر می زدم همچنین رو بنزین موتور رو خاموش می کنم.
  به نمایندگی مجاز cng واسه چکاپ بردم گفتن تاخراب نشه هیچ سرویسی نمیخاد.
  در شتاب و سربالایی هیچی از بنزین کم نداره.البته اشاره کنم که پس از تعویض سوخت ازگاز به بنزین مدتی طول میکشه تا موتور با سوخت جدید تنظیم خودکار بشه.
  این مورد رو مکانیک ها گفتن سیستم موتور تی یو فایو این طوری خودکار تنظیم موتور میکنه
  با احترام

  • مثل هیچکس ۵دی۱۳۹۵ at ۱۵:۵۸
   0

   سلام منم یه۲۰۶ البته V2دارم وبانظر شما موافقم.برابنده۱۱۰تارفته مدل۹۱

 37. جواد.م ۱۷شهریور۱۳۹۵ at ۱۲:۴۹
  1

  راستش من تا حالا اولین باره ماشینه گاز سوز خریدم زیادم باهاش گاز نزدم ولی اینی که خریدم سرسیلندرش تازه عوض شده چرا نمیدونم ولی احتمالا صاحبه قبلی گاز استفاده میکرده اونم به شکل فجیع چون سوزن انژکتور نظمش بهم ریخته بود و خام سوزی داشت و بوی بنزین میومد داخل کابین البته الانم که باک رو پر میکنم نمیدونم چرا بو میاد دو یا سه لیتر که کم میکنه بو قطع میشه این آخری رو یکی بهم توضیح بده علتشو؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ ممنون میشم

  • سعید ۲آبان۱۳۹۵ at ۲۲:۱۹
   0

   زیر صندلی عقب خودروی شما پمپ بنزین قرار داره.اگه بعد از فول کردن باک بوی بنزین میاد.از قسمت پمپ نشتی بنزین دارید که بسیار خطرناکه و میتونه باعث اتش سوزی بشه.

  • محمود ۲۳تیر۱۳۹۶ at ۲۲:۰۵
   0

   پمپ بنزین رو چک کن نشتی نداشته باشه بیرون!!!

 38. مسعود ۸شهریور۱۳۹۵ at ۰۳:۱۹
  9

  سلام ” البته همه شما استاد هستید و درایور / ولی باید نکاتی را در رانندگی در داخل شهر و خارج از شهر یادآوری کنم / من وقتی توی شهرتهران تردد میکنم الخصوص بعدازظهرها می بینم که تقربیا” ۶۰% خودرو ها برای تفریح درحال تردد هستند و بیشتر به اطراف خیابان دقت دارند تا به نوع راه رفتنشون! و یکی از عمده ترین دلایل ترافیک هم همین مورد درنوع رانندگی این افراد است و بهمین علت تقربیا” آهسته تردد میکنند و بلطبع از نظر خودشان چون سرعت خودرو کم است پس به خودرو فشار وارد نمیشه که برعکس این آروم رفتن هاتون با دنده مرده تقربیا” بدترین ضربه را به موتور وارد میکنید و دوم اینکه شماها چون به آدمهای توی پیاده رو نگاه میکنید پس نمیتونید در نحوه ی کارکرد حرکتی خودرو دقت کنید و متاسفانه قریب ۹۰% شماها از کارکرد موتور خودرو اطلاعاتی دقیق ندارید و بیشتربه نقل قولهای دوستان و اقوام خود متکی هستید باعث صدمه وارد کردن به سیستم رانش خودرو میشوید و بهمین دلیل سعی میکنید گناه خود را به گردن نوع سوخت و یا مثالهایی از این قبیل بیاندازید … من تا بحال چندین راننده ی آژانس دیده ام که در چاله و چوله های خیابان چه فشاری به موتور بدلیل استفاده از دنده ی مرده می آوردند و دلشون به این خوش بود که دارند یواش میرند و جلوبندی ماشین آسیب نمی بینه و وقتی به چند نفرشون توضیح دادم که با چندتا نیم کلاچ نمیتونی فشار دنده مرده رو از روی موتور برداری / نهایت ۵ دقیقه دوتا دنده کشی کردند و دوباره کارهای اشتباه خود را آغاز کردند .
  در آخر اینو بگم که حدود۶۰% مردم واقعا” باورهای کاملا” غلطی از نحوه ی کارکرد موتور و گیربکس ماشین دارند و بهمین دلیل باید متحمل خسارات این اطلاعات کاملا” اشتباه خود بشوند…
  البته از من هم اگر در مورد آپولو بپرسید مطمئن باشید چنان شروع به انتشار اطلاعاتم میکنم که اگر حتی کمی از آپولو اطلاع داشته باشید متوجه میشوید که من نه تنها از آپولو هیچ اطلاعاتی ندارم بلکه با ردیف کردن یک سری اطالاعاتی که از اینور و آنور شینده ام و متاسفانه برداشت کاملا” غلطی از این اطاعات پراکنده داشته ام ,,, و این بسیار خطرناک و خسارت زا میباشد …
  خوش باشید.
  والسلام,

 39. ترانزیت ۷شهریور۱۳۹۵ at ۰۱:۵۱
  4

  سلام دوستان من یک مکانیکنم و فک نمیکنم تو این جمع دوستانه به جزء همکارانم کسی تجربش انده من یا حالا ما مکانیکا باشه دوستانی که میگن ما پراید داریم و گاز سوز و هیچ مشکلی تا حالا نداشتیمباس خدمتشون بگم که سر سیلند پراید چدن و معمولا چدن عمرش بیشتر از المینیوم هستش و به خاطر همین بهتر از پژو جواب میده وگاز دشمن موتور پژو هستش و ماشینهایی که زیاد با گاز کار میکنن دیگه رو بنزین یا به سختی روشن میشه یا اصلا نمیشه

  • سعید ۲آبان۱۳۹۵ at ۲۲:۲۲
   1

   من سمند با موتور پژو دارم الان هفت ساله گاز میزنم.هیچ مشکلی هم ندارم.مرتب هم با گاز میرم.من با گاز ۱۵۰ تا راحت میرم.موتور ماشین هم جرم نگرفته.البته همیشه روغن المانی ۲۰…۵۰ میریزم

  • مثل هیچکس ۵دی۱۳۹۵ at ۱۵:۵۴
   4

   اگه تو مکانیکی وبقول خودتم خیلی واردی جهت اطلاعتون بگم سرسیلندر پراید هم الیاژ آلومینیوم نه چدن.

   • یوسف ۱۴خرداد۱۳۹۶ at ۱۰:۱۷
    -1

    ایشون هم گفتن پژو الومینیوم هستش

 40. جواد.م ۲۶مرداد۱۳۹۵ at ۱۴:۴۵
  -1

  با سلام خدمت دوستان
  حرارت گاز سوز چون بالاتر از بنزینی هستش پس بهتره از گاز تو اتوبانها و داخل شهر که( ترافیک کمتره) از گاز استفاده کنیم ودر ترافیک از بنزین که متعلقات ماشینمون سالمتر بمونه چون حرارت زیاد باعث از بین رفتن واشرها وکاسه نمدهای گیربکس یا واشر سر سیلندر
  (البته بنده پژو ۴۰۵ سال ۱۳۹۰ دارم که دو گانه هستش تا حالا گاز نزدم ولی میخام امتحان کنم)

 41. علی ۲۱مرداد۱۳۹۵ at ۰۱:۰۱
  -4

  سلام
  من یک سالی میشه ۴۰۵ نقره ای مدل ۸۹ گرفتم دوگانه فابریک کارخانه
  با این که خیلی و به ماشین میرسم و به قول معروف نازشو میکشم ولی صدا و شتاب موتورم خیلی با تک سوز فرق داره پیش هر مکانیکی هم که رفتم میگه به خاطر استفاده از گاز موتورت خشک شده و باید ۶, ۷ ماه فقط با بنزین بری با اینکه دوبار ماشین تا حالا واشر عوض کرده و یک بار تراشکاری رفته ماشین قبل از اینکه بگیرمش
  من به دوستانی که مصرف کننده هستند اکیدا توصیه میکنم تک سوز بگیرید چون از لحاظ عملی و میدانی خودم واطرافیانم که گاز سوز داریم و گرفتیم به شدت پشیمونیم رفیقم یک ماه بعد من ۸۹ ۴۰۵ تک گرفته تا حالا آچار نخورده به ماشینش

 42. عباس ۱۲مرداد۱۳۹۵ at ۱۳:۱۱
  -3

  با عرض سلام. و خسته نباشید . من پژو ۴۰۵ دارم . میخواستم کلی بدونم ماشین گاز سوز بهتره یا بنزینی

 43. مهدی علمی نیا ۹مرداد۱۳۹۵ at ۱۱:۴۲
  4

  سلام من ال ۹۰دوگانه سوزمدل۹۰دارم وبیشترمواقع تا حال که ۱۲۰هزارکیلومترکارکرد داشته ام از سیستم گازاستفاده کرده ام.خودم هم مهندس مکانیکم ودر ایران خودروکارکردم. البته طراحی خودرو وساخت سرسیلندر با آلیاژ ویژه توسط شرکت رنوصورت گرفته وکلاباسیستم خودروهای ایرانی فرق داره.ضمنا ماشین ۱۶ سوپاپه است واز پژوقوی تره وکلاکمبود قدرت کمتری درمسیرهای مختلف حس میکنی.تاحالا هم حتی هزارتومان برای تعمیرات سیستم گازوتعمیرموتورآن هم خرج نکرده ام وهر۱۰هزارکیلومتر روغن عوض کرده ام و واقعا موتورش جواهر هست . در سربالایی ها ی سخت مثل جاده چالوس از بنزین استفاه میکنم .واقعامتاسفم که شرکت سایپا اون رو از برنامه تولید حذف کرد چون احتمالاسود کمتری برای مونتاژکاران داشت !

 44. صادق ۱۳تیر۱۳۹۵ at ۱۴:۰۹
  -4

  دنیا فقط سمند الیکس دوگانه سوز حیف که دیگر ایران خودرو تولید نمیکنه فقط بلد کرده سمند پایه گاز سوز آلمانی تولید کنه حیف پول که بدی سمند یی اف سون بخری

 45. صادق ۱۳تیر۱۳۹۵ at ۱۴:۰۶
  5

  دوست عزیز ماشینت دوگانه سوز نکن چون به هیچ وجه ممکن مثل دوگانه سوز کارخانه نمیشه به دو دلیل
  ۱سوخت به طرز مساوی به سر پیستون موتور نمیرسه به یک دلیل چون گاز سوز کردن دستی گاز از راه هواکش وارد ماشین میشه وبه دورستی و به طرز مساوی گاز به سر پیستونها نمیرسه وموتور خودرو صاف کار نمیکند مخصوصاً زمانی که میخواهید کلاچ بگیرید و پایتان روی گاز بردارید ماشین خاموش میشه زیر پایتان ولی گاز سوز فابریک کارخانه همچین حالتی اتفاق پیش نمیاد چون سر هار پیستون یک سوزن گاز هست که گاز به طرز مساوی به پیستونها میرساند وموتور خودرو صاف کار میکند

 46. صادق ۱۳تیر۱۳۹۵ at ۱۳:۵۱
  0

  سلام من نزدیک به ۵سال است که سمند دارم توی این ۵سال فقط از گاز استفاده کردم تا حالا هم هیچ مشکلی به وجود نیوده ماشین فقط به دو دلیل اگر شما هم این کار را بکنید هیچ وقت موتور ماشین خراب نمیشه وهمیشه گاز استفاده کنید هیچ مشکلی به وجود نمیاره
  ۱زمانی که از سربالایی میروید بالا با بنزین بروید بالا
  ۲زمانی که در ترافیک و پشت چراغ قرمز ویا زمانی که کامل ایستادید ومنتظر هستید وماشین داره درجا کار میکند درحالت بنزین قرار بدید هیچ وقت ماشین تون به مشکل برنمیخوره گاز بهترین سوخت هست برای ماشین
  هرکه میگه خشک هست آسیب میرسونه به موتور خودرو سخت در اشتباه است فقط بایستی طریقه آن بلد باشی استفاده کنی که اون هم من راهنمایی کردم دیگر انتخاب با خودتان هست دوستان عزیز

  • حسین ۲۲آذر۱۳۹۵ at ۱۶:۱۹
   3

   کلاً بهتره در زمان ترافیکهای شدید، سربالایی، استفاده از حداکثر ظرفیت ماشین و در تابستان با کولر روشن تا می توانید از گاز استفاده نکنید ولی به جز این موارد ایرادی نداره.

 47. حسین ۸تیر۱۳۹۵ at ۰۷:۰۷
  0

  سلام من ماشین دوگانه صفر ثبت نام کردم ولی دو دل هستم که بفروشم یه ماشین معمولی بخرم دوگانه ال پی جی کنم یا همینو پلاک کنم استفاده کنم اخه میگن cng بیشتر از ۱۰۰تا۱۶۰کیلومتر بیشترنمیره ولی lpgبین۴۰۰ تا۵۰۰کیلومتر میره وسوال گرفتم میگن خرابی موتوربا گازcng خیلی بیشتر از lpg هست لطفا اگه کسی واقعا اطلاعاط درستی داره راهنمایی کنه با تشکر

 48. S h ۴تیر۱۳۹۵ at ۱۶:۵۱
  -9

  سلام
  فقط اومدم خدمت دوست غرب زدمون بگم
  ک شما جوانان کشورمونو باور ندارید بهمین خاطره ک وضع مملکت اینه
  دوم ک کشورهای اروپایی و پیشرفته دارای منبع عظیم نفتی مثل ما نیستن و انتقال گازم سخته واسه همینه ک ماشین گازسوز تو کشورشون نیست یا کمه
  اگر نه آمریکا هم جایگاه سوخت داره هم ماشین گاز سوز
  ی کم تحقیق خوبه

  ما میتوانیم را باور داشته باشیم
  تو رو خدا کمک کنید خدمون تولید کنیم
  (البته بگم منم ن از وضع ماشین راضیم ن اقتصاد امابا انتقاد بدون پیشنهاد و تلاش فایده نداره)

 49. مسعود ۱۸خرداد۱۳۹۵ at ۰۸:۳۸
  -4

  tu5 گازسوزبشه مشکلی نداره

  • علی ۱۶شهریور۱۳۹۵ at ۱۹:۱۹
   0

   اگر گاز خوب ماشینا خارجی دوری گازسوز شده بودن تو این وضع خراب بنزینشون

 50. امین ۱۰خرداد۱۳۹۵ at ۱۴:۳۵
  0

  سلام
  یکی به من بگه تفاوت دو گانه کارخانه با دستی چیه
  بعد اینکه بعضی جاها دستگاههایی رو تبلیغ میکنن که در هنگام کار با گاز به صورت قطره ای به ماشین روغن تزریق میکنن و باعث میشه که ماشین خشک نشه
  ایا در دو گانه کارخانه راسته که هر از چند گاهی بنزین هم مصرف میشه

  • رضا ۱۷خرداد۱۳۹۵ at ۱۳:۲۵
   -1

   باسلام خودروهای پایه گاز سوز درهنگام فشار روی موتور مقداری ترکیبی بصورت اتوماتیک از ecuمصرف می کنند.بعنوان مثال در ۱۰۰کیلومتر۲لیتر شما بنزین مصرف می کنید.درخودروهای دوگانه دستی وشرکتی چون پمپ بنزین داخل باک درگیر هست وپشت سوزنهای انژکتور همیشه فشار هست درصورت خرابی سوزنها مقداری به سوخت شما اضافه می شود که بستگی به میزان خرابی سوزنها دارد.چنانچه رله سر راه پمپ بنزین بذارید که هنگام استفاده از گاز پمپ بنزین قطع شود دیگر سوخت بنزین نخواهید داشت.دلیل خشک کار کردن گاز سوز دستی چون سوپاپ ها همیشه تمیز هستند کارکردن موتور خشک تر به نظر می رسد.ولی در جاده که دمای موتور خنک تر است بهتر است از گاز استفاده کنید..روغن اضافه کردن سر راه گاز باعث رسوب گرفتن سوپاپها میشود.درخودروهای دوگانه دستی بخار روغن زیاد میشود واین هم به دلیل دمای بالای موتور می باشد.

  • جواد.م ۱۶شهریور۱۳۹۵ at ۱۵:۳۱
   -1

   با سلام . بله من شنیدم که گازسوزشرکتی هنگام استفاده از گاز یه کم هم بنزین مصرف میکنه تا خشک کار نکنه غریبه هم نیست طرف همکارمونه

 51. هادی ۶خرداد۱۳۹۵ at ۱۷:۰۵
  4

  عاقا من پراید ۸۶ دارم همیشه گاز مصرف دارم تا حالا مشکلی نداشته بخاطر اینکه پرایده انصافا موتور پراید مرگ نداره خیلی سگه لامصب ولی کلا بنزین بهتره

 52. محمد ۳۰اردیبهشت۱۳۹۵ at ۲۰:۰۵
  2

  با سلام
  من زیاد تحقیق کردم و نظرات افراد مختلف هم گرفتم تجربه خیلی ها استفاده کردم
  دریافتم که سی ان جی خوردگی بیشتری نسبت به ال پی جی داره در کل البته ما موارد داشتیم که سی ان جی چهار سال موتور ایراد پیدا نکرده همه اینها بستگی به جنس سر سیلندرهای مختلف داره یک شرکت خوب ریخته گری میکند یکی بد ترکیب آلیاژ در ریخته گری هم اثر دارد که کیفیت سر سیلندر را رقم میزند ولی در کل سی ان جی خوردگی بیشتری دارد محمد جواد فتحی مهندس مکانیک شرکت نفت اغاجاری

 53. احمد ۱۰اردیبهشت۱۳۹۵ at ۲۰:۴۹
  0

  اگر موتور خودرو پایه گازسوز باشه بدلیل نسبت تراکم بالای سیلندرها، موتور دارای گشتاور نسبتا خوبی هست.مثل سمند ef7 دوگانه سوز.ولی روی موتور پراید و ۱۸۰۰ پارس و سمند و …خیلی ضعیف عمل میکنه ولی در هر دو صورت سیستم سی ان جی بدلیل خشک بودن و خنک کاری ضعیف باعث بالا رفتن دمای محفظه احتراق و سوپاپ ها و در نتیجه کوتاه شدن عمر موتور و بالارفتن استهلاک رو بهمراه داره.در ضمن اگر سیستم سی ان جی هر یک سال بازرسی کنید و هر ۴ تا ۵ سال کپسول رو عوض کنید تقریبا میشهگفت از خطر اجتناب کردید

 54. ناصر ۸اردیبهشت۱۳۹۵ at ۰۱:۰۱
  -2

  سلام دوستان من سمند ال ایکس موتور تو یو فایو /۱۶سوپاپ دارم کدوم گاز بهتره cngیاLPG لطفا راهنماییم کنید

 55. عرفان حیدری ۷اردیبهشت۱۳۹۵ at ۰۲:۴۲
  -7

  با سلام
  من ماشین زیاد داشتم ک هم پراید دوگانه بوده و در حال حاضر پارس دوگانه دارم خودم شاهد بودم ک ماشینای گاز سوز خیلی عمرشون بیشتر از بنزینیه جفتشونم با گاز خیلی خیلی بهترو نرم تر کار میکنند
  من بخاطر رفتن ب محل کارم مجبورم روزی نزدیک ب ۳۵۰ کیلومتر راه برم سرعتمم میانگین ۱۰۰ تا ۱۲۰ تاس
  خلاصه خیلی رازی هستم هم هزینم خیلی پایین تره هم اصطحلاکش
  بعضی از افراد ناشی گری و بی تجربگی خودشونو میزارند ب پای گاز طبیعی ک هیچ ربطی بهش نداره
  پدره من مسافر کشه ی پراید داره ک ۹ ساله سیستم بنزینش خراب شده و نرفته درست کنه و مدام با گاز کار میکنه ک تا الان یک بار فقط موتوره ماشینشو تعمیر کرده
  ممنون از اطلاعاتتون

  • بهمن ۱۸مهر۱۳۹۶ at ۲۲:۳۹
   3

   یعنی هزینه تعمیر سیستم سوخت رسانی بنزین از هزینه تعمیر موتور بیشتر بوده که پدر شما موتور ماشینو تعمیر کرده ولی سیستم سوخت رسانی رو تعمیر نکرده و حتما با گاز هم آببندی کرده بعد از تعمیر

 56. محمد ۲۶فروردین۱۳۹۵ at ۱۹:۰۴
  -3

  با سلام
  تا جایی که من در خرید ماشین های دوگانه سوز تحقیق کردم بهم گفتند رو پراید خیلی میسازه به خصوص پراید ۸۹ به پایین
  از ۹۰ تا۹۱ خوبه
  از۹۲ تا ۹۵ نمی دانم
  البته از نوع دوگانه کارخانه////
  پراید ۸۹ صبا دوگانه سوزکارخانه عمویم صفر خریده تا امروز هیچ ایرادی پیدا نکرده

  ولی خانواده پژو/ به هر کس مراجعه کردم فرمودند واشر میزنه و زیاد جوابگو نیست و اصلا دوگانه پژو نخرکه جوابگو نیست
  یا علی

 57. saeid ۲۲فروردین۱۳۹۵ at ۲۲:۱۴
  3

  سلام دوستان
  من خیلی دوست دارم یه ماشین دوگانه کارخونه بگیرم اما بی رو در واسی بگم از فشار زیاد و انفجار مخزن خیلی میترسم من تقریبا روزی ۱۰۰ کیلومتر رانندگی میکنم و حدود ۱۲ یا ۱۳ لیتر بنزین میسوزونم از طرفی هم یه جایگاه گاز در فاصله ۲۰۰ متری محل کارم هست که همیشه هم خلوته همه چیز برام مهیاس اما فقط خطر انفجارش میترسم
  میتونید منو قانع کنید که واقعا ایمن هست یا نه
  ممنون از همه

  • حسنی ۲۰مهر۱۳۹۵ at ۱۹:۴۶
   1

   نترس عزیز، من خودم پراید ۸۹ دوگانه شرکتی دارم، باهاش ۲۶۰ تا رفتم که اکثرش رو گاز بوده، البته بیشترش تو جاده بودم چون دانشجو بودم.

  • حسین ۲۲آذر۱۳۹۵ at ۱۶:۳۰
   -1

   شما اگه ۲ گانه کارخانه بگیری و مخزن ضربه نخوره(در اثر تصادف خیلی شدید) و هنگام گاز زدن در جایگاههای سی ان جی نِمیری کنار مخزن سوخت و پمپ گاز گوش وایستی لزومی نداره ازش بترسی چون وقتی داخل مخزنه بیخود که نمیترکه مثل کپسولهای ال پی جی قدیم که در خونه ها بود بیخود نمیترکید که!

 58. سروش ۱۸فروردین۱۳۹۵ at ۱۵:۱۵
  12

  سلام علیکم: علم تئوری بهتر است یا تجربه؟ جناب آقای نویسنده مقاله مطالب رو از اینترنت جمع فرمودید دست شما درد نکنه اینجانب یک دستگاه آری داشتم، یک دستگاه پژوه پارس داشتم و الآن هم سمند راننده تاکسی هستم در مورد آردی هزینه استفاده از سی ان جیو تعمیر ۷۰۰ هزار تومن شد به خاطر تخریب سر سیلندر و سوپایها و غیره در مورد پژو پارس تعویض سر سیلندر و دوبار هم واشر سرسیلندر در مورد سمند تاکسی که دارم به خاطر استفاده از سی ان جی تا به حالا یکبار هم سر سیلندر و یکبار هم واشر سرسیلندر تعویض کردم این از تجربه اینجانب در مورد استفاده روزمره ار سی ان جی در مورد تجربه دوستان راننده تاکسی: تماما بلا استثنا می فرمایند که در موقع استفاده از سی ان جی سالی و یا یک سال و نیم یکبار سر سیلندر خودروشون رو باز کردند!!!! چرا این همه خالی بندی؟؟؟؟ چرا موقع نوشتن چنین مقاله ای فقط پشت سیستم مینشنید و نظر شخصی و اینترنت جمع شده خودتون رو می نویسید مشکل شما اینه که به صندلی خودتون چسبیدید و تحقیق میدانی ندارید شما اگر به ۵ مکانیکی در سطح شهر سری بزنید هم می تونید از سر سیلندرهایی که با گاز کار کردند عکس بگیرید و هم می تونید نظر مکانیک ها رو بپرسید و بیان بفرمایید صرفا با نظر ۵ الی ۶ نفر بدون تحقیقات دانشگاهی و میدانی نمی توان گفت که سی ان جی خوبه تمام مردم به طور میدانی دارند به طرف ال پی جی گرایش پیدا می کنند چرا؟؟؟ چون مزایای اون هرچند زیر گرد و غبار حاشیه سازی های شما پنهان مونده و روش لحاف ملاناصرالدین رو انداختین ولی خدایی از نظر راندمان موتور و کیفیت در قدرت موتور تمام رانندگانی که ال پی جی دارند میگن از بنزین در مواقعی بهتر عمل می کنه خود من با یک خودرو ال پی جی سوز از سر بالایی حسن آباد قم بدون تعویض دند رفتم ولی با سی ان جی خودروی سمند خودم در زمانی که نو بود دو بار دنده معکوس می کشیدم و آخر سر مشکل رو با بنزین حل میکردم یعنی این تجربه های میدانی ارزشش هزاران برابر تحقیقات پشت میزی شماست!!! باز هم می پرسم: تجربه بهتر است یا علم تئوری؟؟؟؟؟؟؟؟

  • ترانزیت ۷شهریور۱۳۹۵ at ۰۱:۵۹
   0

   سلام من مکانیکم و میدونم گاز واقعا مزخرفه پدر موتورو پر میاره مخصوصا پژو

  • مقدس ۲۱اسفند۱۳۹۵ at ۰۱:۴۰
   0

   اخه عزیزم تو اگه تجربه که داشتی که نمیرفتی دوباره سی ان جی بگیری!!

  • بهمن ۱۸مهر۱۳۹۶ at ۲۳:۰۸
   3

   دوست عزیز شما که راننده تاکسی هستین نگفتین که بعد از چند هزار کیلومتر واشر سرسیلندر عوض کردین
   سوخت گاز طبیعی هزینه اش تقریبا یک سوم بنزینه و میانگین مصرف هر تاکسی در روز اگه شصت لیتر بنزین باشه یعنی با مصرف گاز به جای بنزین روزانه چهل هزار تومان صرفه جویی کرده و این مبلغ در یکماه میشه یک ملیونو دویست هزار تومان
   راستی نفرمودی که هر چند ماه یه بار موتور و سرسیلندر تعمیر میکنین و هر دفعه چقدر هزینه میشه
   مطلب بعدی هم اینکه الان بجز موتور ef7 همه موتورهای ایران خودرو و سایپا ضریب تراکم پائینی دارن (ef7 ضریب تراکمش ۱۱به ۱) و گاز طبیعی ضریب تراکمش بالاست یعنی کورس پیستون قبل از رسیدن به حد تراکم کافی تمام میشه و مقداری از گاز قبل از احتراق کامل با سرسیلندر تماس داره که باعث خوردگی آلیاژ آلومینیوم میشه ولی در موتور ef7 این مشکل پیش نمیاد ولی به دلیل داغ بودن خود موتور شاید واشر سرسیلندر بسوزه که هرچند علتش با مورد قبلی متفاوته ولی هر دو مورد علائم مشابهی دارن خلاصه اینکه خوردگی حاصل از مصرف گاز مورد تاییده ولی باز هم گاز خیلی با صرفه تر از بنزینه و در مورد گازسوز کارخونه هم که نورعلی النور میشه چون گاز بصورت مساوی بین سیلندرها تقسیم میشه و تماس گاز بدون احتراق با سرسیلندر کمتره

 59. نیما ۱۴فروردین۱۳۹۵ at ۱۸:۵۶
  2

  سلام
  توضیحاتی ک دادید برای گاز ک چقد خوبه وووو راسته ولی برای موتور پایه گازسوز ن موتور بنزینی یا حتی دوگانه سوز کارخانه !!!!
  آیا میشه توو موتور بنزینی گازوییل زد یا برعکس ؟!!!
  پس سیستم موتورهای بنزینی برای بنزین طراحی شده ن گاز و داخل هر موتوری اگر سوختی غیر از سوخت استاندارد ریخته بشه ضرر داره و دهن موتور سرویسه !
  اگر کمی به صدا و گشتاور موتورهای بنزینی روی حالت گاز و موتورهای پایه گازسوز روی حالت گاز توجه کنید همه چی واضحه
  گاز پدر موتور بنزینی رو درمیاره

 60. علی ۱۰فروردین۱۳۹۵ at ۰۰:۱۹
  2

  سلام من پراید مدل ۸۹ دارم که دوگانه کارخونس و ۹۵ درصد گاز میسوزونم و فقط ۵ درصد بنزین و هر روز تو جاده میرم و میام اونم جاده کوهستانی با شیب های بسیار تند تا الان حتی یه پیچ از موتور باز نشده و مثل ساعت کار میکنه

 61. ابولفضل ۸فروردین۱۳۹۵ at ۱۹:۰۴
  1

  سلام . منم یه سمند مدل ۸۶دوگانه
  شرکتی دارم با دویست هزار کیلومتر کارکرد همش هم با گاز روندم موتور بدون کمترین مشکل تا الان جواب داده

 62. محمدزمان فتخی ۲۵اسفند۱۳۹۴ at ۲۳:۲۴
  3

  آیا می توان سمند ال ایکسی سون ۷ را را کاز سوز cngکرد بعضی میکوند آلیاژسرسلیندر ضعیف وباید عوض شود مدل آن برج۹/۹۴ است لطف کنید اکه میشود حتی هزینه شارژرا برایتان میفرستم ولی راهنمایی کنید وحتی میکون وایر شمع وشمعها هم عد=وض شود اخرش هم سرسلندر خراب میشه جواب درست بدهید خوزستان ایذه ۰۹۱۶۳۹۱۳۹۷۲

 63. کریم ۲۵اسفند۱۳۹۴ at ۱۴:۵۱
  2

  آقا من یه سمند ۹۳ دارم هر روز ۵۰ کیلومتر تا محل کارم راه میرم .۲۵ کیلومتر رفت+ ۲۵ تا برگشت .هر هفته یه جیزی حدود ۲۵ هزار تومن بنزین می زدم. الان گازسوز کردم هفته ای ۱۰ تومن یه کپسول بستمه .با توجه به میزان پیمایش روزانه به نظرم آسیبی به موتور نرسونه.جایی هم بخوام برم ترس هزینه بنزین ندارم.

 64. محسن ۱۴اسفند۱۳۹۴ at ۲۰:۴۰
  0

  دوستان عزیز ماشینم ۴۰۵دوگانه دسته فقط روغن کم میکنه ۲۰۰۰کیلومتر ۲لیتر اینم گفته باشم دور بالا دنده میدم بعضی ها از مکانیک ها میگن فشار بالا باعثش شده اگه میشه منو راهنمایی کنید

 65. حسن عسکریان سروستانی کارشناس ازاد cng ۱۹بهمن۱۳۹۴ at ۱۱:۴۸
  -3

  به صورت کلی ماشین های دوگانه به دلیل ارزانی سوخت بیشتر رانده میشوند در نتیجه استلاک بیشتری دارند
  خودرو دوگانه فابریک بایه گازسوز عالیه
  من خودرو های ۹۳و۹۴زیادی دیده ام که دوگانه دستی میباشند که از نظر بنده کار صحیحی نیست
  خودرو های خارجی بنز۳۲۰ فابریک سفارشی سوزوکی ویتارا مگان وال۹۰دوگانه هم دیدم که از سوخت گاز راضی بوده اند
  در اینده که رقابتی بین خودروسازان ایرانی وخارجی می افتد بیشترین فروش خودرو های دوگانه خواهد داشت
  خودرو میشود مثل سیم کارت (ارزان اما هزینه سوخت گران)به صورتی که یک خودر ۱۰سال کار کند و از رده خارج شود درنتیجه خودرو های دوگانه خودرو مناسبی میباشد

  • محمد کاظمی ۱۴اسفند۱۳۹۴ at ۲۱:۰۹
   6

   سلام.نظر شما بی ارزشه.چون الان تمام دنیا به سمت هوشمند شدن و برقی شدن پیش میره..شما چهار آشغال ساز وطنی رو با سازنده های مطرح دنیا مقایسه نکن.ممنون

 66. حسن ۱۴بهمن۱۳۹۴ at ۰۸:۰۳
  3

  با سلام .میخوام ماشین دنا را دوگانه کنم لطف کنید راهنمای کنید

  • حسنی ۲۰مهر۱۳۹۵ at ۲۰:۰۹
   -1

   با سلام،
   لطفا اگر اطلاعاتی در رابطه با دوگانه کردن دنا دریافت کردید من را هم در جریان قرار دهید.
   ۰۹۳۵۳۳۸۹۱۶۰ تلگرام

  • بهمن ۱۸مهر۱۳۹۶ at ۲۳:۲۷
   4

   یارو میره پیش دکتر تغذیه و میگه من کم اشتها هستم دکتر واسش یه داروی اشتها آور نسخه میکنه فرداشفرداش یارو دوباره میاد میگه دکتر جان این دارو قیمتش ۸۰هزار تومانه و واسه من گرونه یه داروی ارزونتر بنویس
   دکتر میگه عزیزم تو که ۸۰هزار تومان برات زیاده میخوای اشتهات واشه که چه… خیلی عذر میخوام از بابت این مطلب ولی بهتره به جای اینکه یه ماشین ۵۰ملیونی بخری و پول بنزینشو نتونی بدی یه سمند پایه گاز سوز بخری عزیزم برو تو وبلاگ رسمی ایران خودرو بخون میبینی که ضریب تراکم موتورهای ef7 دنا و سورن توربوشارژو کاهش دادن تا با بنزین معمولی ناک نزنه و استهلاک کمتر بشه یعنی با ef7 پایه گاز سوز متفاوته

 67. علی اصغر خنجری ۲۲آذر۱۳۹۴ at ۱۹:۳۹
  2

  من ۴۰۵GLXtu5شانزده سوپاپ مدل ۹۰دارم میخوام گازسوزش کنم لطفا راهنماییم کنید برا ماشین ضرر نداره

  • جواد.م ۱۶شهریور۱۳۹۵ at ۱۵:۴۸
   2

   چرا میخای گاز سوز کنی tu5حیفه

  • جواد.م ۱۶شهریور۱۳۹۵ at ۱۶:۲۱
   0

   میشه بگی صدی چند میسوزونی؟؟؟؟؟؟؟؟

 68. سجاد ۱۹آذر۱۳۹۴ at ۰۲:۳۳
  4

  با سلام و عرض خسته نباشید خدمت شما
  من یه پژو پارس اتوماتیک ١۶ سوپات ،موتور tu5 دارم ،، میخواستم بدونم میشه ماشین رو گازسوز کنم ،، هم lpg و cng ,,,اگه میشه ضرر واسه ماشین نداره ،،، اگه زحمتتون نمیشه تونستید جواب رو به ایمیلمم بفرستین ،،، ممنون از لطفتون

 69. علی ۱۵آذر۱۳۹۴ at ۱۹:۵۷
  11

  باسلام
  والا دوستان مسئله اینه که ما به اندازه تمام جمعیت کشورمون کارشناس داریم در مسائل مختلف و این باعث خوشحالیه. ولی نمیدونم چرا غولهای خودروسازی جهان مثل آلمان ژاپن آمریکا حتی کره و چین هم به سوخت گاز توجهی ندارن عجیبه نه شاید نمیفهمن گاز خوبه اونا رو هم راهنمایی کنین لطفا ثواب داره

  • محمد ۲۴تیر۱۳۹۵ at ۲۲:۲۱
   3

   چون اونا گازشون کمه و قیمتشم بالاست . یادت نره اولین کشور از نظر ذخایر گازیم. واسه همین بهش فکرم نمیکنن و به جاش دارن به موتور برقی (هیبریدی) فکر میکنن.

  • بهمن ۲۲مهر۱۳۹۶ at ۱۳:۵۷
   2

   دوست عزیز اگه کشور آلمان اندازه ما از گاز و نفت برخوردار بود شک نکن که کل ماشینای تولیدیشون گازسوز و حتی بدون سوخت بنزین بود
   اونا هم تکنولوژی و هم عرضه اینکارو دارن مثل ایران خودرو و سایپا نیستن که فقط یه مخزن گاز به پشت ماشین بنزینی ببندن و اسمشو بذارن گازسوز کارخونه بلکه اونا راحت میتونن یه موتور دیگه بسازن که فقط با گاز کار کنه و باک بنزین هم نداشته باشه نمونه واضح این کار هم در دسترس است و شما میتونین تفاوت کارکرد موتورهای همه خودروهای داخلی را روی سوخت گاز با موتور ef7 مقایسه کنید و البته این موتور فقط حاصل تحقیقات یه عده دانشجوی آلمانی بوده و تکنولوژی نهاییشون نیست و خیلی بهتر از این هم میتونن بسازن ولی بدون وجود منابع عظیم گاز به دردشون نمیخوره پس میرن به سمت موتورهای هیبریدی و برقی تا حتی از بنزین هم خلاص بشن چون سوخت فسیلی براشون صرفه اقتصادی نداره
   پس اوناراونارو با فرغون سازی داخلی مقایسه نکنید لطفا

 70. محمد ۱۲آذر۱۳۹۴ at ۱۱:۱۲
  2

  آیا میشه موتور ef7 رو LPG کرد؟
  اگه میشه لطفا جواب رو به ایمیلم ارسال کنید
  بازم ممنونم

 71. کیهان ۱۰آذر۱۳۹۴ at ۱۲:۰۸
  -14

  از مطالب خوبت ممنونم
  من دانشجوی مکانیک خودرو هستم
  درکل تا این چهارسالی که درس خوندم همش اثرات مخرب بنزین و دیدم هیچوقت جایی هم نخوندم بنزین نصبت به گاز طبیعی مزایایی داشته باشه به جز اینکه یه مشت ادمای کوچه بازاری که کل سوادشون در حد اخبار ساعت نه شبکه یکه میگن بنزین بهتره کلا مدل بالا ترین ماشینی هم په سوار شدن تاکسی سمند بوده بعد نظرات جدی و محکمی در م،رد بنزین میدن
  من خودم روا مدل هشتادو پنج دارم دوگانه کارخونه هم هست بک بنزینمم تار عنکبوت بسته موتور ماشینم هم تا حالا باز نشده فقط یه بار واشر منیفولد عوض کردم و از گاز طبیعی راضیم با اینکه خودم طرفدار سرسخت نفت و زغال سنگم اما بازم میگم گاز بهتره

  • m ۲۸تیر۱۳۹۶ at ۱۷:۳۳
   -2

   اقای پولدار اگه مردم سمند سوار شدن تو اردی سوار شدی. مهندددددددس مدل ۸۵ اردی با سرسیلندر المینیومیه تنها فرقش همینه
   اگه گاز خوب بود که شتابش از بنزین بیشتر بود.هرچی کم بیاد میگن بده بدرد نمیخوره مهندسینی مثل تو میرن خودروسازی گند میزنن به ماشینا

   • بهمن ۲۲مهر۱۳۹۶ at ۱۴:۱۶
    1

    متاسفانه تو فرهنگ ما دیگه اینطوری جا افتاده و فکر میکنیم ماشین کلا یعنی شتاب اولیه و سرعت و…
    داداش یه کم آروم تر برو مگه ماشین فقط واسه مسابقه و کورس گذاشتن و لایی کشی استفاده میشه؟
    اصلا از ماشین انتظار آرامش و صرفه جویی در مصرف سوخت و امکانات رفاهی نداریم و فکر میکنیم….
    اگه کل دنیا مثل ما فکر میکردن الان تو خیابونای اروپا و ژاپن و آمریکا حتی یه ماشین تویوتا کمری و سانتافه و… وجود نداشته و همشون سوار بوگاتی و فراری میشدن ولی میبینیم که چند سال متوالی سانتافه به عنوان بهترین خودرو خانواده در آمریکا شناخته شده و خط تولید تویوتا کمری تو امریکا فعالیت میکنه که هر دوی این ماشینا نسبت به بوگاتی ویرون و لامبورگینی اونتادور و فراری قدرت و شتاب خیلی کمی دارن

  • صمد ۱۶آذر۱۳۹۶ at ۰۱:۱۹
   0

   شما که سوادت خوب هست،پس این همه غلط املایی برای چیست؟

 72. بابک ۱۰آذر۱۳۹۴ at ۰۷:۲۴
  -2

  بادرودخدمت عزیزان بنظربنده استفاده ازگازبرای رانندگی درجاده ومسیرهای طولانی که موتورخودرودرشرایط خنکتری کارمیکنه مناسبه بعلت حرارت بالاترگازنسبت به بنزین بیشترین استهلاک موتورهای گازسوز درشرایط رانندگی درترافیک وحرکت کند رخ میده

 73. بابک ۱۰آذر۱۳۹۴ at ۰۷:۱۳
  1

  بادرودخدمت عزیزان باتوجه به حرارت بالاترگازنسبت به بنزین که باعث گرمی بیشترموتورخودرومیشه بنظربنده وبراساس تجربه استفاده ازگازبرای جاده که متورخودروخنکترکارمیکنه روپیشنهادمیکنم بیشتراستهلاک موتورهای گازسوزدررانندگی درشهروهنگام ترافیک رخ میده مطلب بعدی تفاوت ساختاریسرسیلندرپرایدباسرسیلندرخانواده پژوه

 74. امید ۲۹آبان۱۳۹۴ at ۰۳:۰۹
  5

  من پراید دوگانه دارم که خودم دوگانه اش کردم .از سال ۸۹ هم تا الان بیشتر از گاز استفاده کردم.و ماشینم ۴۵۰۰۰۰ کیلومتر تا حالا کار کرده و کوچکترین مشکلی با گاز نداشتم.و تا حالا هم حتی سر سیلندرش رو دست نزدم و واقعا گاز عالیه. دوستان محترم و عزیز رانندگی بد خودشونو پای گاز نگذارند.در ضمن وقتی با گاز کار میکنی چون سر پیستون و دور سوپاپ ها همیشه تمیزه و کربن نگرفته ماشین همیشه سالم تره.فقط کمی توان موتور وقتی روی گازه کمتره.و اگه قرار بود گاز خورندگی ایجاد کنه اول مخزن خودشو میخورد…..خورندگی گاز در حدی است که تا زمانی که ماشین بخواد اسقاط بشه هنوز نتونسته سر سیلندر رو بخوره…

 75. کرم ۲۱آبان۱۳۹۴ at ۱۵:۴۵
  2

  سلام به همه
  من پژو ۴۰۵ مدل ۸۸ دارم و از سال ۸۸ تا الا بطور مرتب از گاز استفاده کردم خوشبختانه تا حالا موردی نداشتم تا الان که سال ۹۴ کامپیوتر گاز خراب شده و تصمیم گرفتم سیستمشو دستی کنم
  گاز واقعا عالیه عالی

 76. محمد ۱۶آبان۱۳۹۴ at ۲۰:۵۵
  8

  آخرش نفهمیدیم بنزینی بهتره یا دوگانه سوز؟
  کدومشو بخرم؟

 77. احمدرضا ۳آبان۱۳۹۴ at ۱۱:۵۷
  11

  در موتورهای پایه گاز سوز و به خصوص موتور ef7 تمام مشکلاتی که دوستان گفتن همه حل شده
  البته این رو متذکر میشم که متورهای پایه گاز سوز ۸۹ تا اوایل ۹۱ بهترین کیفیت رو دارن و اگه مدل بالاها با مشکل بر میخورند این به دلیل کیفیت پایینه قطعاته وگرنه موتورهای پایه گاز سوزه مدل های ۸۹ ۱۰ برابر از بنزینی ها بهترن
  اینا که ایراد میگیرن موتر بنزینی رو تبدیل به گاز سوز کردن
  اصا اساس کار پایه گوز سوز مخصوصا ۱۶ سوپاپ فرق میکنه
  حتی ۱۶ سوپاپ بودن ای مزیت خوبه برای موتورهای پایه گاز سوز که اولا موتور خنکتر و ثانیا قدرتش رو گاز بیشتر میشه
  اینها که در بالا آورده شده کاملا در مورد پایه گاز سوزها درسته
  اینا رو بنزینی ها دستی گاز سوز شده صدق نمیکنه
  اساس کار موتور پایه گاز سوز فرق میکنه و حتی صد در صد بهتر از بنزین کار میکنه

 78. آرمین ۲۷مهر۱۳۹۴ at ۱۵:۳۹
  9

  سلام ،مطالب خوب بود ولی در مورد خورندگی گاز متان روی فلزات چیزی نگفتید،من ۴۰۵ بنزینی رو ۵ سال قبل به دوگانه سکونشیال تبدیل کردم ۱۸۰ هزار کیلومتربا گاز راه رفتم هنوز موتور سالمه،ممنون

 79. amir ۶مهر۱۳۹۴ at ۱۴:۰۳
  5

  با شما موافقم
  ۸ ساله پراید ۱۴۱ دارم ،با ۳۰۰ هزار کارکرد به ندرت بنزین زدم
  موتور تمیز ، تا بحال مشکل جدی نداشتم
  رو گاز بسیار روون تر کار میکنه

 80. اکبر ۶مهر۱۳۹۴ at ۱۰:۵۲
  8

  با سلام
  به نظر می آید بعضی از دوستان کیفیت بد محصولات داخلی به اضافه اثرات ویران گر رانندگی بد خود را به حساب cng می کذارند وگرنه کم نیستند رانندگانی که موتور بنزین سوز را هم در ظرف یک سال به قبرستان میفرستند

 81. علی ۳مهر۱۳۹۴ at ۲۱:۴۰
  -1

  گاز پدر موتورو سیستم خنک کننده و گیربکس رو در میاره. همیشه موتورتون درحد ذوب شدن داغ میشه. انواع کاسه نمد گیربکس و بلبرینگ های گیربکس و … رو زودبه زود مجبورین تعویض کنین چون حرارت بالاست. از نظر خوردگی سوپاپ و حرارت بالایی که توی واشر سرسیلندر و بلوک سیلندر و رینگهای پیستون ایجاد میکنه هم دیگه نیازی به توضیح نیست. با احترام به ادمین این سایت باید بگم که تمام توجیهاتی که برای سوخت cng اوردین فقط به نفع حکومته و کار رو برای اونها اسون کرده. چراکه هزینه نگهداری موتورهای گازسوز تقریبا ۳برابر بنزین سوزه. پس لطفا توجیه نکنید. منکه بعد از اینکه گاز پدر موتورمو دراورد بعد ۲سال استفاده سیستم گازمو دراوردم پرت کردم بیرون.
  البته CNG طی چندسال اخیر واقعا پول بسیار زیادی توی جیب نصابان و فروشندگان و تجار واردکننده این سیستم مزخرف کرده.
  موفق و موید باسید

 82. محمد شطی ۹شهریور۱۳۹۴ at ۱۵:۵۹
  5

  با سلام
  بنده به مدت ۱۰ سال مسئولیت واحد ترابری و حمل و نقل سبک یکی از ادارات دولتی استان فارس را به عهده داشتم تقریبا حدود ۴۰ تا ۵۰ نفر از رانندگانی که در واحد ترابری این اداره تحت نظر اینجانب به کار مشغول بودند و خودروی آنها از گاز CNG استفاده میکرد بدون استثنا سالی یک مرتبه مجبور به تعمیر یا تعویض سرسیلندر می شدند که براساس کارشناسی انجام شده به علت استفاده از این گاز می باشد . به اصطلاح عامیانه گاز CNG بر روی سرسیلندر اثر خورندگی ایجاد می کند .

  با تشکر

 83. رامین ۹شهریور۱۳۹۴ at ۱۳:۵۷
  8

  سلام . من ۴۰۵ گاز سوز دارم. مدت ۶ساله ازش استفاده میکنم. طبق توصیه ایی که نمایندگی گفته عمل کردم .تا حالا مشکلی باهاش نداشتم توی جاده باهاش تا سرعت ۱۱۰ تا هم رفتم .هر چند که در شتاب اولیه بدلیل سنگین بودن ماشین کند حرکت میکنه ولی کلا ازش راضی هستم .از اطلاعات خوب شما در مورد سی ان جی ممنونم .

 84. حسین ۲۸مرداد۱۳۹۴ at ۱۳:۲۱
  0

  با سلام
  با توجه به آنالیز گاز طبیعی که درصد گوگرد بالایی دارد و گوگرد آسیب اساسی را به قطعات موتور می رساند پس باید کاری کرد که گاز طبیعی نسوخته در داخل سیلندر برای مدت طولانی نماند و برای حل این مشکل بهتر است قبل از خاموش کردن موتور، به حالت بنزین زده و کمی بعد موتور را خاموش کرد.

 85. امیر 1354 ۱۵مرداد۱۳۹۴ at ۱۳:۱۰
  -11

  من یه مکمل ریستور موتور engine restore از اینترنت خریدم توان موتورم و افزایش داد . restore.blogfa.com

 86. برهان ۲۵تیر۱۳۹۴ at ۱۹:۳۲
  3

  من خودم شش ساله پژو ۴۰۵ دارم ۹۰ درصد گاز سوزونده ده درصد بنزین سوپر سرسیلندر را بعد ۶ سال باز کردم یک لک نداشت تعمیرکار میگفت گاز نسوزوندی!!گفتم کاملا برعکس میگی.متاسفانه اکثرا ذهنیته اشتباهه مثلا بنزین معمولی بجای سوپر میریزن و موتور را داغون میکنن و هزار استفاده نادرست دیگه

 87. mohsen ۴خرداد۱۳۹۴ at ۱۰:۵۹
  6

  من اطلاعات کاملی در این زمینه ندارم اما این نکته برام جالبه که به هیچ نقص و عیبی در مطالبتون نسبت به خودروهای گازسوز اشاره نکردید؟؟ آیا واقعاً عاری از عیب و نقصند؟؟

 88. حسام ۸اردیبهشت۱۳۹۴ at ۲۲:۴۰
  -8

  چرا دروغ میگین؟
  چون اقتصادی تر و تمیز تره؟
  اینم شد دلیل؟
  پدر موتورو در میاره
  شاید پول میگیرین ک این حرفا رو بزنین معلوم نیس که
  هر چند الان دیگه جا افتاده،ولی نصف حرفاتون چرنده

  • علی فیاض ۹اردیبهشت۱۳۹۴ at ۰۸:۱۹
   10

   سلام حسام جان
   مقالات موجود در سایت خودرو جمع آوری شده از سطح اینترنت و بر اساس دانش خودروسازان است و هیچ ارزش پولی ندارد فقط برای بالا بردن اطلاعات مردم درباره خودرو می باشد. اگر مطلب مورد پسند شما نمی باشد این نظر شخصی شماست.
   با احترام
   مدیریت سایت خودرو

  • حسین ۲۲آذر۱۳۹۵ at ۲۰:۵۸
   2

   به فرض محال هم اگر گاز باعث خرابی موتور شود بنا نیست این خرابی در اجزایی مثل گیربکس یا کلاچ و غیره باشد و حداکثر اینه که باید کلِّ سرسیلندر را تعویض کرد که هزینه اون بازهم کمتر از صرفه جویی ناشی از استفاده از گاز به جای بنزینه توجه کنید شما با استفاده از گاز، روغن و فیلتر روغن و فیلتر بنزین کمتری نیز مصرف می کنید در ضمن موتورهای بنزینی نیز اکثراً بعد از ۱۰۰-۱۵۰ هزار کیلومتر نیاز به تعمیر اساسی دارند.

نظرات

ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای ستاره دار الزامی هستند *

دسته‌ها

درباره ما

در وب سایت خودرو کاربران میتوانند تمای اطلاعات خودروهای ایرانی و خارجی را دریافت کنند اعم از: قیمت خودرو مقالات مرتبط با خودروها، لیست خودروها، مشخصات فنی خودروها، جدیدترین اخبار خودرو و مقالات مرتبط با خودروها